İşçiler Cumhurbaşkanı’nı Yatağan’dan Geçirmedi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Bodrum’dan Muğla Merkez Menteşe’ye geçişi sırasında eylem yapan enerji ve maden işçileri, Cumhurbaşkanı’nın Yatağan Termik Santrali’ne varmadan Bozüyük Mahallesi tali yolundan Menteşe’ye gitmesine neden oldu.

İşçiler Cumhurbaşkanı’nı Yatağan’dan Geçirmedi
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Bodrum’dan Muğla Merkez Menteşe’ye geçişi sırasında eylem yapan enerji ve maden işçileri, Cumhurbaşkanı’nın Yatağan Termik Santrali’ne varmadan Bozüyük Mahallesi tali yolundan Menteşe’ye gitmesine neden oldu.

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi 4. Zirvesi’ne katılmak üzere Muğla’ya gelen Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bodrum’da düzenlenen zirvenin ardından temaslarda bulunmak üzere Muğla Merkez Menteşe ilçesine doğru hareket etti.

Bodrum üzerinde Milas’a geçen Cumhurbaşkanı konvoyu, Yatağan üzerinden Menteşe’ye geçeceği sırada, Cumhurbaşkanı’nın karayolu üzerinden geçiş yapacağı haberini alan Yatağan Termik Santrali ve kömür işletmelerinde çalışan işçiler, Yatağan Termik Santrali önünde toplanarak Cumhurbaşkanı’nı karşılamak istedi.

Konvoyun, jandarma ve polis ekiplerinin geniş güvenlik önlemi aldığı Yatağan Termik Santrali önünden geçmekten vazgeçerek santrale 500 metre kala Bozüyük Mahallesi’nin tali yoluna sapması üzerine tepki gösteren enerji ve maden işçileri, Yatağan-Milas Karayolu’nu araç trafiğine kapattı.

Ellerinde taşıdıkları pankartlarla slogan atarak Cumhurbaşkanı’na tepki gösteren enerji ve maden işçileri, yaklaşık yarım saat süren yol kapatma eylemleri sırasında oturma eylemi de yaptı.

Tes- İş Sendikası Yatağan Şubesi Yönetim Kurumu Üyesi Kemal Özcan, eylem sırasında açıklama yaptı. Özcan, “İşçilerden korkuyorlar. İşçilerin kurduğu mahkemelerde hesap verip, halkın önünde yargılanacaklar. Son derece iyi niyetle yapmış olduğumuz sesimizi duyurma girişiminden bile bu kadar korkan ve çekinen, işçiyi görmezden gelerek yolunu değiştirenlerden hesap soracağız” dedi.

Daha sonra karayolunu trafiğe açan maden ve enerji işçileri, Yatağan Termik Santrali önüne doğru hareket ederek dağıldı.

“Cumhurbaşkanını işçiden kaçırdılar”

Yatağan’da bu olaylar yaşanırken özelleştirme karşıtı eylemlerini Ankara’daki Özelleştirme İdaresi Başkanlığı karşısındaki Kurtuluş Parkı’nda sürdüren Maden-İş Sendikası Yatağan Şube Başkan Süleyman Girgin ve Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, muhabirimize telefonla ulaşarak ortak bir açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün işçilerden kaçırıldığına vurgu yapan şube başkanları, yaptıkları açıklamada; “Maden-İş ve Tes-İş şube başkanları olarak işçi arkadaşlarımızla birlikte Özelleştirme İdaresi’nin karşısındaki Kurtuluş Parkı’nda 2 aydan beri nöbetteyiz. Cumhurbaşkanı’nın Yatağan'dan geçeceğini öğrenince işçi arkadaşlarımız meşru ve haklı mücadelemizi ve taleplerimizi Cumhurbaşkanı’na ileteceklerdi. Ancak santral yolu kapatılarak köy yolundan Cumhurbaşkanı kaçırıldı. Biz cumhuriyetin başkanı olarak Cumhurbaşkanı’na değil de kime derdimizi anlatacağız. Nedir bu korku? Bizim devletin büyükleri ile bir kavgamız olmaz. Bizim kavgamız uygulanan politikalarladır. Özelleştirme dayatmalarıyladır. Dolayısıyla buna yönelik demokratik haklarımızı kullanmak en doğal hakkımızdır. Üreten, Hazine’ye katkı sağlayan, vergi veren, iş cinayetlerine kurban giden işçi, bir cumhur olarak, bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak kendi Cumhurbaşkanı’ndan nasıl olur da buluşturulmaz. Bu tavrı, kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Eminiz Cumhurbaşkanı da bunu öğrendiğinde tepki gösterecektir” dedi.

 

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2014, 19:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet oktav
ahmet oktav - 7 yıl Önce

?????????

M.Aydın
M.Aydın - 7 yıl Önce

cumhur başkanı asla halkından kaçmamalı ve kaçırılmamalı yapılan normal bir hareket değil.

şevki gürgüç
şevki gürgüç - 7 yıl Önce

cumhur'un başkanı sayın cumhurbaşkanı pınarbaşını her zaman görebilirsiniz kim sizi kimden ve neden kaçırıyor bu işçilerin derdini anlatabileceği kurum tek siz varsınız keşke cumhuru dinleseydiniz çünki 1 ay sonra işçi arkadaşlar bu santralı göremeyebilir.

ali danış
ali danış - 7 yıl Önce

özelleştirme 12 eylül darbesiyle start almış bir projedir. yani sayın cumhurbaşkanımız özelleştirmeye karşı tavır alması mümkün mü? shp de bu özelleştirmelerin içerisinde yer almış bir partidir. sayın cumhurbaşkanı yol güzergahı üzerinde termik santral olduğunu bilemez. güvenlik gereği böyle yapılmıştır. cumhurbaşkanı bunları bilemez

vatandas
vatandas - 7 yıl Önce

memleketinin çivisi çıkmış.

SIRADAKİ HABER

banner69

banner68