İşçilerin şimdiki hedefi de Soma!

Yatağan, Muğla ve Ankara’da yaptıkları eylemlerle adından sıkça söz ettiren Yatağanlı enerji ve maden işçileri, yarın(pazar) da Soma’da “İş cinayetlerine, özelleştirmelere, talana ve soyguna karşı kamulaştırma mitingi” yapacak.

İşçilerin şimdiki hedefi de Soma!
 Muğla’daki Yatağan, Kemerköy ve Yeniköy Termik santralleri ve bu işletmelere kömür temin eden linyit sahalarının özelleştirilmesine tepki gösteren enerji ve maden işçileri, bundan önce Yatağan, Muğla ve Ankara’da eylemler gerçekleştirerek adından sıkça söz ettirmişti.

Yeniköy ve Kemerköy Termik santralleri ve bu santrallere kömür temin linyit sahaları ve Kemerköy Liman Sahası’nın geçtiğimiz aylarda yapılan özelleştirme ihalesinin ardından Muğla’daki gerilim artarken, Yatağan Termik Santrali ve bu santrale kömür temin eden linyit sahalarının özelleştirme ihalesinin yapılması ile birlikte gerilim en üst seviyeye çıktı.

İş bırakma eyleminin yanı sıra yol kapama ve AK Parti Muğla İl Başkanlığı önünde oturma eylemi yapan Yatağanlı enerji ve maden işçileri, bu kez de 13 Mayıs’ta meydana gelen maden kazasının yaşandığı Soma’da eylem yapmaya hazırlanıyor.

Yarın sabah saat 07.00’da Yatağan’da topluca hareket edecek olan Maden-İş ve Tes-İş Sendikası üyesi işçiler, Soma şehir merkezinde “İş cinayetlerine, özelleştirmelere, talana ve soyguna karşı kamulaştırma mitingi” yapacak.

Tes-İş ve Maden-İş Sendikası Yatağan şube başkanları tarafından ortak yapılan basın açıklamasında ise, “Yıllardır özelleştirmelerin yoksulluk, işsizlik, yoksulluk olduğunu söylüyorduk. Özel sektörün kâr hırsı ve üretim baskısı sonucunda Soma katliamında olduğu gibi özelleştirmelerin cinayet olduğu da görülmüştür. Soma’da yandık, Yatağan ve Milas’ta yanmayalım demek için Soma işçileriyle acımızı ve mücadelemizi birleştirmek için Pazar günü Soma’dayız” dendi.

Ayrıca, Yatağanlı enerji ve maden işçilerini yanı sıra eyleme destek vermek isteyen vatandaşların da Soma’ya götürüleceği öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2014, 18:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68