İsim anası olduğu çileğin, fidelerini dikti

Muğla Valisi Esengül Civelek’in görev yaptığı yerlerde hayata geçirmesi nedeniyle halk arasında “Vali Hanım Çileği” olarak bilinen San Andreas türü çileğin fideleri, isim anası Vali Civelek tarafından dikildi.

İsim anası olduğu çileğin, fidelerini dikti
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın desteğiyle üretici Hüseyin Derim tarafından Kavaklıdere ilçesine bağlı Menteşe Mahallesi’nde oluşturulan çilek tarlasının ilk fideleri, düzenlenen törenle dikildi.

İsim anası olduğu çileğin Muğla’da da yetiştirilmesi için talimat veren Vali Esengül Civelek’in de katıldığı törende, 9 dönüm araziye 54 bin fide dikildi.

Fide dikimi sırasında gazetecilere açıklama yapan Vali Civelek, kendisinden dolayı vatandaşlar tarafından “Vali Hanım Çileği” olarak adlandırılan çileğin Muğla’da da olmasından mutluluk duyduğunu söyledi.

Civelek, Muğla’nın tarımsal çeşitlilik açısından zengin bir yer olduğunu vurgulayarak, “Kavaklıdere’yi ‘San Andreas’ türü çilekle tanıştırıyoruz. Gerek Yalova valiliğim dönemimde gerekse Kırklareli valiliği dönemlerimde ‘San Adreas’ türü çileğin üretimini biz yaşama geçirdik. Verimi o kadar bereketli ve getirisi yüksek ki, çok büyük bir üretici ve vatandaş memnuniyeti oldu. Çünkü bu tür çilek, yılın yaklaşık 9 ayı ürün veriyor” dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü personellerini çalışmalarından dolayı tebrik eden Civelek, “Bu düşünceyi kendileriyle paylaştığımda öncelikle Seydikemer ve Kavaklıdere’de hem toprak incelemesi yaptılar hem de iklimimizi değerlendirdiler. ‘San Andreas türü çileğin ilimizde de olabileceği gerçeğiyle bu çileğin üretimi için sizlere destek olmaya karar verdik. Vatandaş memnuniyeti çok yüksek ve bir başarı hikayesi olarak topluma yansıdığı için her ne kadar literatüründe ‘San Andreas’ türü çilek olarak yer alsa da bu çileğe ‘Vali Hanım Çileği’ adını verdiler. ‘Vali Hanım Çileği’ sizlere hayırlı olsun. Bol bereketli ve kazançlı olsun” diye konuştu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Şakir Fırat Erkal ise, Vali Civelek’in talimatıyla çalışmalarına başlayan ekiplerinin bölgeye uygun çilek çeşidini tespit ettiğini ve sulama sistemleri, toprak analizleri ve tarla seçimlerini gerçekleştirdikten sonra çalışmalarına başladıklarını söyledi.

Erkal, “Vali Hanım Çileği” projesi kapsamında, bakanlığın desteğiyle 150 bin San Andreas, Albion ve Frigo türü çilek fidelerinin yanı sıra damla sulama sistemi ve malçların, Kavaklıdere, Seydikemer ve Milas ilçelerindeki üreticilere dağıtıldığını söyledi.

Konuşmaların ardından törene katılan Muğla Valisi Esengül Civelek, Kavaklıdere Kaymakam Vekili Hayrettin Çiçek, Belediye Başkanı Mehmet Demir, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Şakir Fırat Erkal ve vatandaşlar, tarlada belirlenen yerlere “Vali Hanım Çileği” fidelerini diktiler.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2018, 09:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER