İşletme girişlerine iş makineli barikat!

Yatağan Termik Santrali ve kömür işletmelerinde çalışan işçiler, alıcı firmaların iş yerlerini devraldığı yönündeki duyumlar üzerine, iş yerlerinin giriş ve çıkışını iş makineleriyle kapattı. İşçiler, Milas-Yatağan karayolunu da yaklaşık 15 dakika boyunca araç trafiğine kapattı.

İşletme girişlerine iş makineli barikat!
 Yatağan Termik Santrali ve kömür işletmelerinde çalışan işçiler, özelleştirmenin ardından alıcı firmanın iş yerlerini devraldığı yönündeki duyumlar üzerine, santral ve kömür ocağı önünde toplanıp iş yerini terk etmeme kararı aldı.

Tes-İş ve Maden-İş sendikalarına üye işçiler, dün akşam saatlerinde, özelleştirmeyle santral ve kömür işletmelerinin alan firmanın, iş yerlerini devraldığı yönündeki duyumlar üzerine, santral ve kömür işletmelerin önünde toplandı.

Kömür işletmeleri önünde toplanan Maden-İş Sendikası’na üye işçiler, daha sonra Milas-Yatağan karayolu üzerinden yaklaşık 2 kilometrelik bir yolu yürüyerek santral önünde bekleyen Tes-İş Sendikası’na üye enerji işçileriyle buluştu. Bir araya gelen grup, Milas-Yatağan karayolunu yaklaşık 15 dakikalığına araç trafiğine kapattı.

Karayolu üzerindeki eylemlerini tamamlayan işçiler, daha sonra santral önünde toplanarak bir basın açıklaması yaptı.

Basın açıklaması öncesinde, santral içerisinde işçiler tarafından yakılan lastiklerin, tehlike oluşturması nedeniyle uyarıda bulunmak üzere Muğla İl jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Halil Çelik, sendika temsilcileriyle görüştü.

Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, yaptığı açıklamada, alıcı firmanın kendilerini çiğnemeden içeri giremeyeceğini söyledi. Alıcı firmanın, kağıt üzerinde işletmeleri satın alabileceğini fakat işçileri kontrol altına alamayacağını savunan Erçelik, “Üniteler çalışmıyorsa, bu genel müdürlüğün yetkisindedir. Onların sorumluluğundadır. Kimse işçilerin üzerine suç atmasın. İşçi her zaman çalışır, çünkü bizim alın terimizden başka verebileceğimiz hiçbir şey yok. Gaz yedik, jop yedik ama haram yemedik” şeklinde konuştu.

Özelleştirme karşıtı eylemlerinde 442. güne girdiklerini hatırlatan Maden-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin, kendilerine destek veren herkese teşekkür etti.

Muğla İl Jandarma Komutanı ile yapılan görüşmede, sendika temsilcilerine, kamu düzenini bozmadan yapılacak olan eylemlere saygı göstereceklerini söylendiğini belirten Girgin, kamu düzenini kendilerinin değil, AK Parti iktidarının bozduğunu ifade etti.

Dün geceden itibaren iş yerlerini terk etmeme eylemine başladıklarını hatırlatan Girgin, şöyle konuştu:

“Kavgayı biz başlatmadık. Bizler, enerji ve maden işçileri olarak üretmekten başka bir şey düşünmedik. Verimli, kârlı olmaktan ve ülke ekonomisine katkıda bulunmaktan başka bizim bir kabahatimiz yok. Bu kabahatse, biz bu kabahati işlemeye devam edeceğiz. Kavgayı onlar başlattı. Şunu da ilan ediyoruz, gerekirse hücrelerimize kadar bu kavgaya varız.”

İşçiler, yapılan basın açıklamasının ardından santral ve kömür işletmelerinin önündeki bekleyişlerini sürdürüyor. 

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2014, 14:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68