“İşletmelerimizin mülk sahiplerinden kira desteğine ihtiyaçları var”

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan, işyeri mülk sahiplerine, kiracı işletmelere destek çağrısını yineledi.

“İşletmelerimizin mülk sahiplerinden kira desteğine ihtiyaçları var”

MUTSO Başkanı Ercan, yaptığı yazılı açıklamada, bazı üye işletmelerin, İçişleri Bakanlığının yayınladığı genelge ile 16 Mart’ta faaliyetlerine son verirken, bazılarının ise salgının yayılmasını engellemek amacıyla çalışmalarına ara verdiklerini hatırlattı.

Faaliyetlerini sürdüren işletmelerin ise ticaret hacimlerinin yüzde 70-90 oranında düşmüştüğüne dikkati çekilen açıklamada, “Bu üye işletmelerimiz de istihdam ettikleri personellerin evlerinin kiraları ailelerinin geçimleri için işyerlerini açık tutmaya devam etmektedirler. Belki de insanlık tarihinde vebadan sonra en büyük pandemiyi yaşamaktayız. Bu süreci tüm kesimler elbirliği ve dayanışma ile geçirip atlatmak zorundayız. Öncelikle, faaliyetlerini durdurmak zorunda kalan iş yerlerinin mülk sahipleri olmak üzere, kiracılardan kira bedellerinde indirim- öteleme ve bir süre kira almama gibi uygulamalar ile destek olmalarını diliyoruz.” denildi.

Açıklamada, yaşanan salgın ve alınan tedbirler nedeniyle neredeyse durma noktasına gelen ticari faaliyetlerin ticaret erbaplarını çok zor durumda bıraktığı anımsatıldı.

Bu dönemin millet olarak dayanışma dönemi olduğu vurgulanan açıklamada, “Dolayısıyla işletmelerin mülk sahiplerinden toplumsal dayanışma ruhu çerçevesinde mülk sahibi-kiracı ilişkisinin de zedelenmemesi için kiracılarına destek olmaları için sesleniyorum. Mülk sahipleri, yıllardır kira geliri sağladıkları, sektörlerinde tecrübeli, bugüne kadar ekonomiye istihdamlarıyla, ödedikleri vergiler ve kiralar ile katkıda bulunmuş, kiracısı olan işletmeleri destekleri ile ayakta kalmalarına katkı verebilirlerse bu salgın sona erdiğinde kiracı aramak zorunda kalmayacaklardır.” diye ifade edildi.

Açıklamada, tüm dünyanın zor bir süreçten geçmekte olduğu belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“Bu süreci birlikte en az zararla atlatabilmek için güçlü silahlarımızdan biri de toplumun her kesiminin birbirine dayanışma ruhu ile destek olmasıdır. Herkes üzerine düşeni hassasiyetle yerine getirdiği takdirde sosyal ve ekonomik olumsuzlukları herkes için minimum seviyeye çekebiliriz. Biz de Muğla Ticaret ve Sanayi Odası olarak ilk aşamada kiracılarımızın kiralarını ilk aşamada faizsiz olarak 3 ay süreyle erteledik. Ödeme vadesi geldiğinde ise, yıl sonuna kadar aylara yayarak faizsiz ödeme imkânı sunuyoruz. Kiracılarımız için daha da neler yapılabileceği konusunda TOBB nezdinde çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.”

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68