İstanbul Sözleşmesi'nin feshine tepkiler sürüyor

İYİ Parti Yatağan Başkanlığı, "Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi"nin Resmi Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle feshedilmesi ile ilgili kamuoyuna ve basına açıklama yaptı.

İstanbul Sözleşmesi'nin feshine tepkiler sürüyor

Parti binasında yapılan açıklama, İYİ Parti Yatağan Sosyal Politikalar ve Kadın Politikalarından Sorumlu İlçe Başkan Yardımcısı Buket Mertoğlu tarafından okundu.

Mertoğlu, yaptığı açıklamada, “24 Kasım 2011 tarihinde Türkiye büyük millet meclisinde milli uzlaş ile kabul edilen İstanbul sözleşmesi Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın aldığı yeni karar ile feshedilmiştir.  Adını İstanbul’dan alan Kadınlara yönelik Şiddet ve Aile içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla Mücadeleye ilişkin Avrupa sözleşmesi Türk kadını için hayati bir kazanımdı. Kadına şiddetin tırmandığı kadın cinayetlerinin arttığı kutsalımız olan ailenin temelinin sarsıldığı bugünlerde alınan bu karar çok üzücü ve sarsıcıdır.  İYİ PARTİ olarak milletimize ve kadınlarımıza sözümüzdür iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistemde kadın cinayetlerinin, kadına yönelik şiddetin, tacizlerin önlenmesi için güçlü bir mücadele verilecektir. Yaşama yetkisinin de açıkça ihlali olan bu kararın derhal geri çekilmesini talep ediyor, kadınlarımızın güvenliği için bu konunun takipçisi olacağımızı ilan ediyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68