İstanbul’u görmeyen traktör sürücüsüne HGS cezası

Yatağan ilçesinde, İstanbul’daki Hızlı Geçiş Sistemini (HGS) 5 kez ihlal ettiği gerekçesiyle tarlada kullandığı traktörüne 899 lira para cezası gönderilen traktörün sürücüsü, cezayı öğrendiğinde ‘bunun bir şaka olduğunu’ düşündüğünü söyledi.

İstanbul’u görmeyen traktör sürücüsüne HGS cezası
 Yatağan ilçesine bağlı Şeref Mahallesi’nde yaşayan İsa Uyar, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolları Akıncı Otoyol Bakım İşletme Şefliği'nden gelen ceza tebligatında, kendisinin 2014 yılının Nisan ayında Mahmutbey-Edirne Otoyolu girişindeki Mahmutbey HGS sistemini 1 kez, İstanbul-Ankara Otoyolu girişindeki Gebze HGS sistemini 1 kez, Mayıs ayında İstanbul-Fatih Sultan Mehmet(FSM) Köprüsü Otoyolu girişindeki FSM Köprüsü HGS sistemini 2 kez ve İstanbul-Ankara Otoyolu girişindeki Gebze HGS sistemini 1 kez ihlal ettiği gerekçesiyle, idari para cezası kesildiğini söyledi.

Posta yoluyla kendisine ulaştırılan ceza kağıdını okuduğunda, ‘bunun bir şaka olduğunu’ düşündüğünü belirten Uyar, genellikle otomobilini kullandığını, zaman zaman ise tarlada traktörünü kullandığını ifade etti.

Uyar, cezanın ardından konuyu araştırdığını, traktörler otoyolu kullanmasının zaten yasak olduğunu ve bu nedenle cezayı komik olarak değerlendirdiğini belirterek, “Bunun üzerine dilekçe yazdım. Dilekçenin bir örneğini kendime sakladım ve traktörün ruhsatı ile beraber iadeli taahhütlü olarak karayollarına gönderdim. Cezada, İstanbul-Ankara Otoyolu diyor. Hayatımda hiç İstanbul’a gitmişliğim yok. Traktörün de İstanbul’a kadar gitmesi normal bir şey değil” şeklinde konuştu.

Şeref Mahallesi’nde market işletmeciliğinin yanı sıra tarım işiyle uğraştığını ve 48 YC 506 plakalı traktörü 5 yıl önce satın aldığını anlatan Uyar, şunları söyledi:

“Traktörü sadece arazimizde kullanıyoruz. Sadece çift sürmede ve oradan bir şey getireceğimizde kullanıyoruz. Traktörle Yatağan ilçe merkezine dahi belki 5 yılda 3 defa gitmişizdir. O da herhangi bir arızası olduğunda veya bakımı geldiğinde traktörü Yatağan’a götürüyoruz. Onun haricinde traktörün hiçbir otobana değil,  karayoluna bile çıkmışlığı yoktur. Böyle bir cezanın traktöre yazılması, çok tuhaf ve komiktir. İnşallah yetkililer bunu anlayıp, cezayı düzeltirler ve bizim gibi mağdur kişilerin mağduriyetlerini giderirler.”

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2016, 18:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68