İstikamet Ankara

Enerji ve maden işçileri Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri ile kömür ocakları ve Ören Limanı’nın Özelleştirme İdaresi’ne bağlanarak ihaleye çıkartılmasına karşı başlattıkları direnişlerinin 121. Gününe girerken yaklaşık 3 Bin kişiyle Ankara’ya yürüme kararı aldılar.

İstikamet Ankara
 Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri ile Milas Kömür işletmesinin özelleştirme idaresine bağlanmasının ardından ihaleye katılacak firmaların son teklif verme günü olan 24 Ocak’tan bir gün önce Yatağan’dan eşleri ve çocukları ile Ankara’ya yürüme kararı alan enerji ve maden işçileri ihalenin son teklif verme günü olan 24 Ocak Cuma günü Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın önünde olmayı planlıyor. Söz konusu tarihe kadar ihaleden vazgeçilmemesi durumunda Ankara’da Özelleştime İdaresi Başkanlığı önünde toplanma ve sonuç alana kadar gerekirse bir direniş çadırı da Kurtuluş Parkı’nda kurup bekleyeceklerini söyleyen TES-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, mücadelelerini sonuç alana kadar sürdüreceklerini söyledi.

Dün sabah saatlerinde Yatağan Termik Santrali önündeki Direniş Çadırı’nı ziyaret eden TES-İş Sendikası Genel Sekreteri Mustafa Şahin, Genel Mali Sekreter Sedat Çokol, Genel Teşkilat Sekreteri İsmail Bingöl ve TES-İş Sendikası Aydın Şube Başkanı Mustafa Aydın, enerji ve maden işçilerinin eylemlerine destek verdiler. Türk-İş ve Tes-İş genel merkezlerinin Muğla’daki enerji ve maden işçilerinin direnişini sonuna kadar desteklediklerini ve 23 Ocak’ta işçilerle omuz omuza yürüyeceklerini belirten TES-İş Genel Sekreteri Mustafa Şahin, “Ülkenin bugün içerisinde bulunduğu ortamda bu özelleştirmelerin ısrarla yapılmak istenmesine anlam veremiyoruz. İktidar bu inadından bir an önce vazgeçmelidir” dedi.

Maden-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin ise, “İhaleye fesat karıştırma, yolsuzluk ve rüşvet iddiaları ile suçlananlar ve bu suçlarını iktidar gücü ile kapatmaya çalışanlar Yatağan’da, Yeniköy’de, Kemerköy’de Santrallerimizi ve Madenlerimizi satamaz. Öncelikle kamu vicdanında aklanmalıdırlar. Aksi taktirde hem hükümet hem de ihaleye giren firmalar kamuoyunda şaibeli duruma düşeceklerdir. Yolsuzluk ve rüşvet iddiaları ile sarsılan siyasi iktidar Enerji gibi stratejik bir sektörde geleceğimizi şekillendiren kararlar alamaz. Hükümet bu ihalelerden derhal vazgeçmelidir. Bizden önceki kuşakların acılar çekerek oluşturdukları kamu kurumlarımızı ne pahasına olursa olsun sahip çıkacağız” diye konuştu.

Yatağan Termik Santrali önünde toplanan yaklaşık bin işçi “kitler vatandır, vatan satılmaz”, “Ankara yolumuz, ölüm olsa sonumuz”, “Ölmek var, dönmek yok” sloganları atarak olaysız bir şekilde dağıldılar.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığına bağlanan Muğla’daki Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri ve kömür ocaklarının satış ihaleleri öncesi Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri için son teklif verme günü 24 Ocak, Yatağan Termik Santrali için ise 10 Şubat olarak açıklanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2014, 19:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER