İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü düzenlendi

Yatağan ilçesinde, 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı düzenlendi.

İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü düzenlendi

Yatağan ilçesinde, İstiklal Marşı’nın kabulünün 98. yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısı ile bir kutlama programı düzenlendi.

Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ Sosyal Tesislerinde düzenlenen programa, Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, Cumhuriyet Başsavcısı Erhan Birol, Baro Temsilcisi Bilal Yavuz Özsan, Yatağan Meslek Yüksek Okulu Müdürü Kerim Bender, İlçe Emniyet Müdürü Bülent Ermiş, İlçe Jandarma Komutan Vekili Üsteğmen Onur İstanbul, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunun ardından okunan İstiklal Marşıyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan Cumhuriyet Ortaokulu Müdürü Gökbörü Aslan, İstiklal Marşı’nın söylendiğinde insanın iliklerine işlediğini söyledi.

İstiklal Marşı’nın yazılabilmesi için hürriyete aşık ve sıkıntı çeken bir millet, tüm yurt çapında yapılan bir araştırma ve Mehmet Akif Ersoy gibi imanı güçlü, dilinin inceliklerini çok iyi bilen, yüreği halk içinde olan bir şair gerektiğinin altını çizen Aslan, “İstiklal Marşımız, yurdumuz işgal altındayken yazılmış fakat Mehmet Akif bu ülkenin işgalden kurtulacağından emin olduğundan ülke istiklal savaşını kazanmış bir edayla yazmıştır. Meclisin teklif ettiği 500 liralık ödülü çok ihtiyacı olmasına rağmen kabul etmemiş ve Türk ordusuna bağışlamıştır” dedi.

Program, Mehmet Akif Ersoy’u anlatan görselin sunumu, Vatan Marşı’nın seslendirilmesi, “Ya istiklal ya ölüm” adlı söz korosunun sunumu, İstiklal Marşı’nın okunması, Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin İstiklal Marşı sunumu, hafta nedeniyle düzenlenen İstiklal Marşı okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilerin ödüllendirilmesiyle sürdü.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER