İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy anıldı

Yatağan ilçesinde İstiklal Marşı'nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü dolayısıyla tören düzenlendi.

İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy anıldı

İstiklal Marşı'nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü dolayısıyla Yatağan ilçesinde düzenlenen tören, Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ Enerji Direktörlüğü Sosyal Tesislerinde düzenlendi.

Törene, Yatağan Garnizon Komutanı Hava Trafik Albay Emel Demiryakan, Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Şahin, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğretmen ve öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan Yatağan Şehit Engin Yalçın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Soner Yılmaz, “Vatan toprakları işgal edilmişti. Ancak, ezelden beri hür yaşamış ve hür yaşayacak olan Türk Milleti 'Ya İstiklal Ya Ölüm' diyerek destansı bir milli mücadele ile vatanımızı özgürlüğe kavuşturmuştu. Türk milletinin kahramanlık destanı olan İstiklal Marşımız, milli değerlerimizi, milli karakterimizi, milli şuurumuzu ve ideallerimizi destansı bir üslupla anlatan ve milli mücadele ruhunun ilelebet korunmasını sağlayacak eşsiz bir milli marştır. Millî mücadele günlerinin heyecanını 'içinde taşıyan İstiklal Marşımız, ay yıldızlı bayrağımız göklerde özgür bir şekilde dalgalandıkça milletimizin ortak sesi, ortak vicdanı olmaya devam edecektir” dedi.

İstiklal Marşı’nın işgalci devletlere karşı meydan okuma, Türk milletinin emperyalistlere verdiği muhtıranın destansı anlatımı ve bir milli mutabakat metni olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Ruh haritamızı, millet kimliğimizi, millî duruş ve duygularımızı en yalın, en özet biçimde ifade eden bu marş, sadece bir dönemin değil, dünden yarına milletimizin tarihî varoluş, öncül ilke ve iddialarını da içermektedir. İstiklal Marşı, en imkânsız şartlarda bile ölümüne bir silkinmenin ve mücadele azmiyle canlanan tarihsel ruh ve benliğin zulme, emperyalizme, esarete karşı koyma inancının, kararlılığının ifadesidir. İstiklal Marşı, imanın, inanç kardeşliğinin haksızlığa, esarete, tahakküme boyun eğmeyecek, teslim olmayacak birlik ve direniş yemini, bir yeniden kıyamın, kurtuluşun, kuruluşun en geniş mutabakat metni, destansı bir varoluş manifestosudur” diye konuştu.

Yılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Milli Eğitim camiası olarak, iman ilkemizi, hürriyet ülkümüzü hep canlı tutan tutacak olan İstiklal Marşımızın, millî mutabakat ve misakımızın öneminin farkındayız. Bu anlamda Türk gençlerinin İstiklal Marşı'nı anlayabilmek ve onun ruhunu kavrayabilmek için, öncelikle Mehmet Akif Ersoy'u çok iyi tanımak, onun tüm benliğinde muhafaza ettiği "vatan sevgisini, milli mücadele ruhunu, Allah inancını" bilmek ve bu yüce duygularla ortaya çıkan "vatan, ulus ve hürriyet" kavramlarını damarlarınızda dolaşan o asil kanda hissetmemiz gerekir. İstiklal Marşı'nın TBMM'de millî marş olarak kabul edilişinin 99. Yılında Asım'ın Nesli olarak, İstiklal Marşı'nı ve Akif i iyi anlamalı, istiklal meşalesini bilgiyle, ilimle eğitimle, erdem ve güzel ahlakla, başarıyla canlandırmalıyız.”

Konuşmanın ardından günün anlam ve önemini belirten şiirler, İstiklal Marşı ve tiyatro gösterileri sunuldu.

Programda, İstiklal Marşı'nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü nedeniyle okullararası düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68