İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü

İstiklal Marşı'nın kabulünün 96. yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü dolayısıyla Yatağan ilçesinde tören düzenlendi.

İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü
 Yatağan Belediyesi Çok Amaçlı Toplantı Salonunda düzenlenen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Gazi Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Cem Akkaya, törende yaptığı konuşmada, “Milli Şair” Mehmet Akif Ersoy’un 20’nci yüzyılın başlarında yaşanan toplumsal değişime ve dönüşüme yakından tanıklık etmiş, bu tanıklığını eserlerine yansıtmış önemli bir fikir adamı olduğunu söyledi.

“Çanakkale Şehitlerine” adlı eseriyle Çanakkale Zaferini ölümsüzleştiren Ersoy’un Kurtuluş Savaşı için de şiirler yazıp, konuşmalar yapıp ve cepheleri dolaşarak milli mücadelede etkin bir rol aldığını belirten Akkaya, “Milli mücadelede, ordumuza ve ulusumuza seslenerek umut, cesaret ve inanç aşılayan Akif, kırk dizelik İstiklal Marşı ile Türk tarihinde silinmez bir sayfa edinmiştir” dedi.

Akkaya, İstiklal Marşı’nın sömürgeciliğe karşı verilmiş bir kurtuluş savaşını anlattığını kaydederek, “Olanaksızlıklar içindeki halkımıza o çetin koşullarda umut, güven ve inanç aşılayan bu dizeler, aynı zamanda Türk ulusunun tarihinden getirdiği yüce kişilik özelliklerini, yüksek ruhunu, soylu duygu ve düşüncelerini betimleyen edebi bir anıttır. İstiklal Marşı’ndaki eşsiz anlatımın dayandığı temelleri Akif’in de içinde olduğu milli mücadelenin olağanüstü koşullarında, büyük şairin taşıdığı yüksek ruhta, vatanperverlikte, ulus ve insanlık onuruna düşkünlüğünde ve sanat gücünde aranmalıdır” diye konuştu.

Konuşmanın ardından, Mustafa Kemal Atatürk’ün vecizleri Gazi Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Özmen Şahin tarafından okundu.

Gazi Anadolu Lisesi öğrencilerinin Mehmet Akif Ersoy’un fotoğrafının koreografi eşliğinde sahnede oluşturması ve İstiklal Marşı’nın tamamını okuması, izleyenlerden büyük alkış aldı.

Gazi Anadolu Lisesi Türk Dili Edebiyatı Öğretmeni Memiş Doyran tarafından yazılıp yönetilen ve Tiyatro Kulübü öğrencileri tarafından sahnelenen “İstiklalimize Saygı” adlı tiyatro gösterisi, etkinliğe katılanların büyük beğenisini kazandı.

Tören, İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü dolayısıyla düzenlenen İstiklal Marşı’nı güzel okuma yarışması, kompozisyon ve şiir yazma yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

Törene, Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, Cumhuriyet Başsavcısı Arda Deveci, Emniyet Müdürü Gökhan Emre, Jandarma Komutan Vekili Kıdemli Başçavuş Hacı Yusuf Ekiz, Milli Eğitim Müdürü Mustafa Baykal, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2017, 14:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner96