İtiraz Söylentileri Asılsız Çıktı

Yatağan’a yapımı için yıllardır mücadele verilen Girme-Ilıca Barajı’nın yapım ihalesinin 30 Nisan 2013 tarihinde yapılmasının ardından başlayan itiraz süreci devam ederken, bazı kişilerin itiraz sürecini değerlendirerek ilgili makamlara başvuruda bulunduğu iddiaları asılsız çıktı.

İtiraz Söylentileri Asılsız Çıktı
  

İhale aşamasına getirilmesi için yıllardır uğraş verilen Girme-Ilıca Barajı’nın yapım işi ihalesinin 30 Nisan 2013 tarihinde yapılmasının ardından başlatılan itiraz sürecine bazı kişilerin başvuruda bulunduğu iddiaları asılsız çıktı.

Benzer duyumların Yatağan Ziraat Odası Başkanlığı’na da iletildiğini belirten Oda Başkanı Şenyüz Buğday, DSİ yetkililerinden konu hakkında bilgi aldıklarını belirterek; “Yatağan tarımına hayat verecek olan Girme-Ilıca Barajı’nı yapım aşamasına getirmek için yıllardan beri mücadele veriyoruz. Özellikle 2005 yılından beri odamızın verdiği bir mücadele söz konusu. Bu konuda gereken girişimlerde bulunan herkese de teşekkür ediyoruz. Verilen mücadele sonunda Girme-Ilıca Barajı’nın yapım işi ihalesi ertelemelerin ardından 30 Nisan 2013 tarihinde yapıldı.

İhalenin yapımının ardından başlayan itiraz süreci şu an devam ediyor ve 15 Ağustos tarihinde son bulacak. Bu süre zarfında bazı itirazların ilgili makamlara ulaştığı yönünde duyumlar aldık.

DSİ yetkilileriyle yaptığımız görüşmelerde şu ana kadar hiçbir itiraz kaydının alınmadığı belirtildi. Yatağan çiftçisi için büyük önem arz eden bu projenin iş tesliminin bir an önce yapılmasını sabırsızlıkla bekliyoruz” ifadelerini kullanırken, DSİ yetkililerinin bölgede bilgilendirme toplantıları düzlendiğini belirten  Bağyaka Köyü Muhtarı Hüseyin Şahbaz; “Köy halkından gelen herhangi bir şikayet söz konusu değil. En azından bu yönde aldığımız bir duyum yok. Barajın yapımının bölge tarımına canlılık getireceğini düşünüyoruz” dedi.

Bilindiği üzere, yıllardır devam eden girişimler sonunda Girme-Ilıca Barajı için ilk somut adım 8 Ocak 2013 tarihinde Barajlar ve Hesler Aydın Bölge Müdürlüğü’nde atılmış, bu tarihte yapılan ön ihale sonunda istekli firmaların yeterliliklerinin kontrol edilmesi için asıl ihale öncesi 40 günlük hazırlık süreci öngörülmüştü ve ardından söz konusu ihalenin 22 Mart 2013 tarihinde yapılacağı açıklanmıştı.  

22 Mart tarihinde yapılması planlanan ihalenin 30 Nisan 2013 tarihine ertelendiğinin de duyurulmasının ardından, bu tarihte Aydın Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü’nde yapılan ihalede yeterlilik derecesi kontrol edilen firmaların teklifleri incelendi ve verilen itiraz süresinin ardından ilgili firmaya iş tesliminin yapılacağı belirtildi.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2013, 17:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER