İYİ Parti, Doğu Türkistanlıları gündemden düşürmüyor

İYİ Parti Yatağan Başkanlığı, Çin’in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşayan Uygur Türklerinin uğradığı zulmü gündemden düşürmüyor.

İYİ Parti, Doğu Türkistanlıları gündemden düşürmüyor

Doğu Türkistan olarak adlandırılan Çin’in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşayan Uygur Türkleri, uzun yıllardan bu yana Çin’in işkencelerine ve zulümlerine uğruyor.

Zaman zaman Türkiye’de gündeme gelen konuyla ilgili bir ciddi adım atılmasa da İYİ Parti Yatağan Başkanlığı belirli aralıklarla bu konu hakkında açıklama yaparak gündemde tutmaya çalışıyor.

Son olarak İYİ Parti Yatağan Siyasi İşler Başkanı Ali Anbarcı tarafından yapılan açıklamada, birlik ve beraberlik mesajı verdi.

Anbarcı tarafından yapılan açıklamada, “Gözümüze uzak olsa da, gönüllerimize yakın olan Doğu Türkistan'dan yükselen çığlığa yüreklerimiz dayanmamaktadır. Dindaşlarımızın, soydaşlarımızın, kardeşlerimizin seslerine kulak vermeli, Doğu Türkistan'da yaşanan vahşete sessiz kalmamalıyız” denildi.

Uygur Türklerine ilgisiz davranılmasından duyduğu rahatsızlığı dile getiren Anbarcı, şöyle konuştu:

“Türk olmanın bedelinin kanla ödendiği yerdir Doğu Türkistan, zulme karşı onurlu bir haykırıştır Doğu Türkistan. Ne yazık ki milletimizin büyük çoğunluğunun bu insanlık dramından haberi yok. Basın yayın organlarının haber kanallarının da ne yazık ki ilgisini çekmemekte. Akan kan Türk'ün kanıdır, işkence altında olan Müslümandır. İslam’ın ve Türklüğün sancaktarlığını yapan ata topraklarımızı Doğu Türkistanlı kardeşlerimizi ilgisizliğin girdabında, cellatlara teslim eden anlayışı şiddetle kınıyoruz. Başta Genel Başkanımız Meral Akşener olmak üzere TBMM'de milletvekillerimiz ve İYİ Parti İlçe Teşkilatı olarak bizler; Doğu Türkistan Türklüğünün korunması ve varlığının devamı, topraklarının bekası için bu konuyu gündemde tutmaya devam edeceğiz. Bu vahşete karşı Türk milleti olarak top yekun birlik olmalıyız. Birlikte daha güçlü olacağız.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68