İYİ Partili Ergun’dan arıcılar için önerge

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, arıcılık sektöründe yaşanan sorunların tespit edilmesi amacıyla meclis araştırması açılması konusunda önerge verdi.

İYİ Partili Ergun’dan arıcılar için önerge

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, arıcılık sektöründe yaşanan sorunların tespit edilmesi amacıyla meclis araştırması açılması konusunda önerge verdi.

Meclise verdiği önerge hakkında konuşan Metin Ergun, arıcılık sektörünün ülkemizin çok önemli tarımsal alanlarından birisi olduğuna dikkati çekerek, “Ülkemiz 8 milyon arılı kovan, 83 bin arıcılık işletmesi ve 104 bin ton yıllık bal üretimi ile bu alanda dünyada ikinci sıradadır. Ayrıca dünyada bulunan 27 bal arısı alt türünün 6 tanesi ülkemizde bulunmaktadır. Bu Türkiye coğrafyasının biyolojik çeşitliliği açısından önemli bir veridir. Tarım alanlarımızı bal üretimi açısından incelediğimizde, üretilen bal miktarının yaklaşık yüzde 10’luk bir paya sahip olduğu ortaya çıkmaktadır. Geri kalan yüzde 90’lık bal üretimi ise; çayır, mera ve ormanlık alanlardan sağlanmaktadır. Ülkemizde 3 bin 900 adet endemik olmak üzere yaklaşık 10 bin doğal bitki türü bulunmaktadır. Bu bitki türlerinden yaklaşık 500’ü bal vermektedir. Sahip olduğumuz tarım alanları ve bitki türleri göz önüne alındığında ülkemiz dünyanın en zengin florasına sahip ülkelerinden birisidir. Dünya Çam Balı üretiminin yüzde 92’sinin ülkemizde gerçekleştirilmesinden dolayı, çam balı üretiminde lider ülke konumundayız. Ayrıca ihracatımızın tamamına yakınını çam balı oluşturmaktadır” dedi.

Ergun açıklamasına şöyle devam etti:

“Dünyada kilometre kareye düşen kovan sayısı 1 iken, bu oran ülkemizde kilometre kareye 9 arı kovanı şeklindedir.  Çam balı üretim alanlarında bu sayı 264 kovanı bulmaktadır. Koloni verimliliği dünyada ortalama 20-25 kg, ülkemizde ise kovan başına bal verimimiz 14 kg civarındadır. Ülkemizde kovan sayısı arttıkça verim düşmektedir. Yaklaşık 10-15 yıl önce ülkemizdeki kovan sayısı 4 milyon iken şu anda bu rakam iki katına çıkmıştır. Arıcılıkla uğraşan nüfus sayısı giderek artmış fakat bal üretim sahalarında yeterince artış sağlanamadığından koloni başına verimimizde gözle görülür düşüşler yaşanmıştır. Bu durum, Türkiye’de arıcılık ve bal üretimi konusunda karşılaşılan çeşitli sorunlardan kaynaklanmaktadır. Bu sorunların araştırılarak tespit edilmesi, gereken tedbirlerin alınması, arıcılık sektörümüzün daha planlı, daha kontrollü ve daha verimli bir seviyeye getirilmesi ile ilgili olarak; Anayasa’nın 98., İçtüzük’ün 104. ve 105. maddeleri gereğince meclis araştırması açılması konusunda gereğini arz ve teklif ederiz.”

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56