18 Temmuz 2018 Çarşamba

Bozarmut'ta iki araç birbirine girdi: 5 yaralı

İyilerin iyileri listesinde tek Türk firması Yatağan’dan

Uluslararası natürel sızma zeytinyağı yarışmalarında dereceye girenlerin katılabildiği dünyanın en prestijli natürel sızma zeytinyağı sıralaması olan “Evoo Of The Year 2016”da yer alan tek Türk firması, Yatağan ilçesinde faaliyet gösteren Turgut Anadolu Yatırım’ın “Tuay Zeytinyağı” ürünü oldu.

04 Ağustos 2017 Cuma 09:48
Bu haber 594 kez okundu
İyilerin iyileri listesinde tek Türk firması Yatağan’dan

 Dünya Gazeteciler ve Yazarlar Şarap, Likör ve diğerleri Yazarlar Birliği’nin (World Association of Journalists and Writers of Wines, Liquors and others) bir parçası olan 2016 EVOO Dünya Sıralaması (EVOO World Ranking 2016) açıklandı.

EVOO Dünya Sıralaması’nın resmi sitesinde yer alan listede, 2016 yılında uluslararası yarışmalarda dereceye giren zeytinyağları değerlendirilirken, 227 üründen oluşan listede Türkiye’den sadece Turgut Anadolu Yatırım’ın “Tuay Zeytinyağı” ürünü yer aldı.

Memecik zeytininden üretilen “Tuay Zeytinyağı”, 2016 yılında Terraolive yarışmasında büyük prestijli altın madalya, New York Olive Oil yarışmasında gümüş ve Olive Japan yarışmasında ise altın madalya kazanmıştı.

EVOO Dünya Sıralaması’nın zirvesinde ise İspanyollar yer aldı. İlk on ürünün dokuzu İspanyol ürünlerinden oluşurken, sıralamanın başında yer alan Almazaras de la Subbética S.L. firmasının “Rincón de la Subbética DOP Priego de Cordoba” adlı ürünü oldu. Rincón de la Subbética DOP Priego de Cordoba’nın yarım litre fiyatının yaklaşık 420 lira olduğu öğrenilirken, listede yer alan tek Türk ürünü olan Tuay Zeytinyağı’nın ise 55 liradan raflardaki yerini aldığı görüldü.

“Bu bizim değil, memecik zeytini ve ona sahip çıkanlarındır”

Memecik zeytinin hak ettiği konuma gelmesi için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini belirten Turgut Anadolu Yatırım’ın yönetim kurulu başkanı Atilla Totoş, 172,75 puanla 216’ncı sırada yer almalarından dolayı mutlu ve gururlu olduğunu söyledi.

Totoş, Türkiye’nin en kaliteli zeytinyağını ürettiklerinin açıklanan bu listeyle birlikte resmileştiğini kaydederek, “Bu başarı aslında geniş tabanlı bir ekip çalışmasının başarısıdır. Biz oldukça fazla destek bulabilen bir tesise sahibiz. Çalışmalarımızı Muğla Büyükşehir Belediyesi, Yatağan Belediyesi, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası ve Ticaret Borsası ve yerel  basın desteklemektedir.  İşletme olarak bizim bir hedefimiz var. Önümüzdeki yıllarda Muğla’nın zeytin varlığı olan her ilçesinde en az bir fabrikanın bizim seviyemizde kaliteli üretim yapmasını istiyoruz. Bu doğrultuda, gelecek bütün tekliflere açığız. Üreticilerin ve sıkım tesisi sahiplerinin Muğla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı ve Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile hareket etmeleri halinde benim de yöneticisi olarak çalıştığım Zeytindostu Derneği bu bilgileri aktarmakta üzerine düşeni yapacaktır. Muğla ve Aydın illerinin ana zeytin çeşidi olan memecik zeytini ülkemizi tüm dünyada tanıtabilecek kalitedir. Yanlış işleyerek onu mahvetmekten vazgeçmeliyiz. Bugüne kadar bize desteğini esirgemeyen tüm Muğlalılara verilmiş bir ödüldür bu ödül. Bu bizim değil, memecik zeytini ve ona sahip çıkanlarındır” diye konuştu.

Burak Alper KUŞ

banner19

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV