İzinsiz kazıya vatandaşlardan engel!

Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ’nin yeni kömür rezervleri için Yatağan Ovası ve Turgut Mahallesi’nin altında oluşturmayı planladığı yer altı kömür ocağı çalışmaları sürerken, konuyla ilgili sismik araştırmaların arazi sahiplerinden izin alınmadan yapıldığı ileri süren arazi sahipleri, çalışmalara tepki gösterdi.

Burak Alper Kuş
İzinsiz kazıya vatandaşlardan engel!

Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ, yeni kömür rezervleri için Yatağan’daki çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Mevcut ocaklarda yaklaşık 3 yıllık kömür rezervinin kalması nedeniyle çalışmalarına hız veren ekipler, Yatağan Ovası ve Turgut Mahallesi’nin yaklaşık 500 metre derinliğinde santrale yaklaşık 15 yıl yetecek kömür rezervine ulaştı.

Kömürün çıkartılması için fizibilite çalışması yürüten ekipler, Yatağan Ovası ve Turgut Mahallesi’nde sismik araştırmalar yapıyor.

Tarım arazisinde, arazi sahibinden habersiz çalışıyorlar!

Yatağan Ovası’nda arazi sahiplerinden habersiz tarım arazilerinde çalışmalar yürütüldüğü bilgisini alan Yatağan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Kuru, çalışma yapılan tarım arazisine giderek, çalışma gerçekleştiren ekiplerle görüştü. Kuru’ya, mahalle muhtarları ve çok sayıda arazi sahibi de eşlik etti.

Sismik araştırma yapan firmanın temsilcileriyle görüşen Kuru, firma temsilcilerini ikna edemeyince Yatağan Barosu avukatlarından destek istedi.

Bunun üzerine Muğla Barosu Yatağan Temsilcisi Bilal Yavuz Özsan ile birlikte gelen avukatlar, çalışma gerçekleştiren ekiplere, izin belgelerini sordu. İzin belgelerinin olmadığını belirten ekipler, arazi sahipleri tarafından çağrılan polis ve jandarma ekiplerinin eşliğinde arazileri terk etti.

Hukuk mücadelesinin sonuna kadar destekçisi olacaklar

Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Muğla Barosu Yatağan Temsilcisi Avukat Bilal Yavuz Özsan, “Yatağan Ovasında 25 Şubat 2021 tarihinde izinsiz olarak vatandaşların mülkiyet hakkına tecavüz edilerek ‘jeofizik araştırma’ adı altında sondaj yapıldığı konusunda Ziraat Odası ve ovada arazisi bulunan oda üyelerinin hukuksal destek talepleri üzerine Muğla Barosu Yatağan Temsilciliği olarak Baro İlçe Temsilcisi Av. Bilal Yavuz Özsan, Av. Nadiye Asu Arda Uysal, Av. Nüket Katırcı Balkaya ile Yatağan ovasına intikal ettik. Bölgeye ulaştığımızda taşınmaz sahiplerinin bilgisi ve yazılı izinleri olmaksızın taşınmaz üzerine sondaj ve ölçüm için, jeo radar ve sismik ölçüm cihazı yerleştirildiğini, jeofizik araştırma yapmak üzere gerekli teçhizatın kurulu olduğunu gördük. Arazide bu faaliyeti yapan kişilerin yasal izinlerinin olup olmadığını sorduğumuzda, arazi sahiplerinin yazılı izinlerinin olmadığını öğrenmemiz üzerine, taşınmaz sahibinin isteği üzerine yaptıklarının yanlış olduğunu söylemek suretiyle araziyi terk etmişlerdir. Burada yürütülmekte olan jeofizik araştırma ile ilgili arazi sahiplerine yanıltıcı/eksik/yanlış bilgi verildiği, arazi sahiplerinin zilyetliğine haksız ve hukuka aykırı müdahalelerde bulunulduğu tarafımızdan tespit edilmiş ve taşınmaz sahiplerinin hukuka aykırı müdahalelerle ilgili ve izinsiz jeofizik araştırma yapan kişi ya da kurumlar hakkında gerekli yasal başvuruları yapmaları konusunda hukuki destek sağlanmıştır.  Yatağan halkının tamamını ilgilendiren, Yatağan ovasında bulunan su havzasının yok olmasına sebep olacak bu çalışmaların karşısında olduğumuzu, vatandaşlarımızın yanında olduğumuzu ve bu uğurda gösterilecek hukuk mücadelesinde sonuna kadar destek sağlayacağımızı kamuoyunun bilgisine saygı ile sunarız” diye konuştu.

“Yatağanımızın çıkarları doğrultusunda hareket edilecektir”

Yatağan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Kuru ise, yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:
“Bir süredir Yatağan Ovası’nda maden arama çalışmalarına yönelik adımlar atılmakta olduğunu görmekteyiz. Bu süreçle ilgili ilk bilgileri aldığımız andan itibaren, odamız gerekli adımları atmaktadır. Bu süreçte muhtarlarımızla birlikte konunun muhatabı olan kurumlarla randevular alınmış ve gerekli görüşmeler yapılmıştır. Yatağan Kaymakamlığı, Muğla Büyükşehir Belediyesi, MUSKİ Genel Müdürlüğü ve Yatağan Belediyesi ile istişareler yapılmıştır ve yapılmaya devam edilecektir. Son olarak 20 Şubat 2021 Cumartesi günü Yatağan Belediyesi’nde, Kaymakamımız, Belediye Başkanımız, şirket yetkilileri, muhtarlarımız ve çiftçilerimizin katılımıyla bir toplantı gerçekleştirilmiştir. Bahsi geçen toplantı bizim randevu talebimiz ile gerçekleşmiş olup, tarihi Yatağan Belediyesi’nce belirlenmiş ve bu tarihte toplantı yapılacağı toplantı tarihinden bir gün önce tarafımıza bildirilmiştir.

Yatağan Belediyesi’nde gerçekleştirilmiş olan ve ilgili çalışmaları yapan şirket yetkililerinin de katılmış olduğu toplantıda, bu süreç başlamadan önce tarafımıza bilgi verilmemesi nedeniyle sitemlerimiz dile getirilmiş ve bu süreçle ilgili endişelerimiz paylaşılmıştır.

Bilindiği üzere Yatağan Ovası, şehrimiz için büyük öneme sahip,  verimli topraklarıyla eşsiz bir tarım arazisidir. Yatağan halkı yüzyıllar boyunca bu verimli topraklara emeğini harcamış, bu topraklarda üretimini yapmış ve geçimini sağlamıştır. Aynı zamanda bu bölge hayatımızı devam ettirmemizi sağlayan, tüm dünyada giderek azalan ve günümüzde önemli bir sorun haline gelmekte olan su için de çok önemli bir kaynaktır. Toprak ve su insanlık var olduğundan beri, insanı hayatta tutan iki etmendir. Bu iki etmene verilecek en ufak zarar, çiftçilerimize ve insanlığa karşı verilecek bir zarardır. Çiftçilerimizin üretimini engelleyecek, bu etmenlere yönelik en ufak bir tehdide bile göz yummamız söz konusu değildir.

Odamız sürecin sıkı bir takipçisidir. Bu süreçte elinin değdiği her şeyi güzelleştiren, emeğini üretime geçiren çiftçilerimizin ve Yatağanımızın çıkarları doğrultusunda hareket edilecektir. Çiftçilerimizin, toprağımızın, suyumuzun ve ilçemizin aleyhine olabilecek durumlar karşısında hukuki süreçler de dahil olmak üzere her türlü mücadelenin verileceğinin bilinmesini isteriz.”

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2021, 14:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
Gülten KAYAGÜÇ
Gülten KAYAGÜÇ - 8 ay Önce

Ben bir Bozüyük'lü olarak kesinlikle izin verilmemesi taraftarıyım Bozüyük ve çevre köyler yeterince zarar gördü doğa harikaları bozulmasın diyoruz vadandas olarak bizim köylerin herşeyi varken bir baraj brojesi bütün agaclarimiz aldı götürdüker kesinlik HAYIR

SIRADAKİ HABER

banner68