Jandarma Uyardı! “Şüpheli şahıs ve araçları derhal 156 Jandarmaya bildiriniz”

Yatağan İlçe Jandarma Komutanlığı, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde hayvancılıkla uğraşan tüm vatandaşları ziyaret ederek, vatandaşları hayvan hırsızlığı, dolandırıcılık, zeytinyağı dolandırıcılığı, sahte para konularında bilgilendirip uyarıda bulunuyor.

Jandarma Uyardı! “Şüpheli şahıs ve araçları derhal 156 Jandarmaya bildiriniz”
 Yatağan İlçe Jandarma Komutanlığı, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde, sorumluluk bölgesinde yaşanabilecek tüm olumsuzlukların önüne geçebilmek için, vatandaşları bilgilendiriyor. Sorumluluk bölgesinde, vatandaşlara hayvan hırsızlığının önüne geçilebilmesi için alınması gereken önlemler ve sahte para ile ilgili bilgiler verildiğini kaydeden İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Kamil Kıspet, bayram nedeniyle küçükbaş ve büyükbaş hayvanların kıymetlendiği, bu nedenle hırsızlıkların meydana gelebileceği ihtimaliyle devriye sayılarının artırıldığını söyledi.

2002 yılına kadar ilçede çok sayıda hayvan hırsızlığının meydana geldiğini belirten Kıspet, geçen yıl komutanlığın hazırlamış olduğu broşürlerin vatandaşlara dağıtılması ve bilinçlendirme toplantıların düzenlenmesiyle birlikte, hayvancılıkla uğraşan vatandaşların bilinçlendiğini, hatta ahırlarına güvenlik sistemleri kurduğunu söyledi. Vatandaşların bilinçlenmesiyle birlikte hayvan hırsızlığının bitme noktasına geldiğini açıklayan Kıspet, “İlçe Jandarma Komutanlığı olarak sorumluluk sahamızda 1 tane dahi olsa hayvan sahibi olsa o vatandaşa ulaştık ve hayvan hırsızlığı, dolandırıcılık, sahte para konularında uyarılarda bulunduk. Uyarılarımız dikkate alındı ve ilçedeki hayvan hırsızlığı bitme noktasına geldi. Vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı davranması nedeniyle kendilerine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Vatandaşların alacağı küçük tedbirlerin daha huzurlu ve güvenli yaşamalarını sağlayacağının altını çizen Kıspet, vatandaşların Kurban Bayramı öncesi ve sırasında dikkat etmesi gereken konuları şu şekilde sıraladı:

“Hayvanlarınızı otlatmak maksadıyla arazide başıboş bırakmayınız. Hırsızlar genellikle bekçisi ve çoban köpeği olmayan hayvan sürülerini seçtiklerinden, hayvanlarınızı birleştirip sürü haline getiriniz ve çoban tutunuz. Hayvan hırsızlarının hırsızlık öncesi önceden bölgede keşif yaptıkları, bu sebeple bölgede dolaşan şüpheli şahıs ve araçları derhal 156 Jandarmaya bildiriniz. Çobanları bölgede tanınan ve daha önce hırsızlık suçu işlememiş kişilerden seçiniz. Çobanlarınızın kimliklerini Jandarmaya bildirin. Hayvan barınaklarını sağlam yapınız, binaların kapı ve pencerelerinde kilit bulundurunuz, etrafını sağlam çitlerle çeviriniz ve köpek bulundurunuz. Ahır ve ağıllarınıza basit alarm ve kamera sistemi taktırınız. Ağıl ve ahırlarınızın içinde ve etrafında yeterli aydınlatma sağlayınız. Kaynağı belli olmayan, işaretleri silinmiş, menşe-i şahadetnamesiz ve kaydı yapılmamış hayvanları satın almayınız, bu tür hayvanları alıp satanları 156 Jandarmaya bildiriniz. Hayvan hareketliliği ile et fiyatlarının arttığı dönemde ve özellikle kurban bayramı öncesinde hayvan hırsızlıklarına karşı daha dikkatli olunuz. Küçükbaş hayvanlarınızı silinmeyecek şekilde işaretleyiniz, Büyükbaş hayvanların tescil işlemlerini yaptırarak kulak küpelerini taktırınız. Belediye ve muhtarlıkların belirlediği yerler dışında hayvan alım-satım ve kesimi yapanları kolluk güçlerine bildiriniz. Hırsızlık olayları genellikle 24.00-06.00 saatleri arasında ve görüş şartlarının zayıf olduğu günlerde olduğunu biliniz ve bu saatlerde tedbirlerinizi arttırınız. Alıcı olarak gelen şahıslara hayvanlarınız ve ahırlarınız hakkında gereksiz bilgi vermeyiniz. Tanımadığınız hayvan alıcılarına ahırlarınızı ve hayvanlarınızı göstermeden önce kimlik bilgilerini bir yere not alınız. Hayvanlarınızın çalındığını tespit ettiğiniz anda olay mahallinde hiçbir şeye dokunmadan 156 Jandarmaya bildirin ve devriye gelene kadar olay yerine kimsenin yaklaşmamasına dikkat edin.”

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2014, 18:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68