KAÇAK AVA BÜYÜK CEZA

Muğla Valiliği İl Çevre ve Orman Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi yetkilileri tarafından dün Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü Lokali’nde av sezonu ve av koruma konularında jandarma ve orman teşkilatı ile ilgili kurumlara bilgilendirme yapıldı. Toplantıda yetkililer kaçak avlanmalarda 60 bin TL’ye kadar para cezası olduğunun altını çizdiler.

KAÇAK AVA BÜYÜK CEZA
 Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi yetkilileri tarafından Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü Lokali’nde dün düzenlenen av sezonu ve av koruma bilgilendirme toplantısına Yatağan Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven, Yatağan Orman İşletme Müdürü Bekir Doğan Demir, Yatağan İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri ile Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü bölge şefleri katıldılar. Muğla Valiliği Çevre ve Orman İl Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi yetkilileri tarafından düzenlenen bilgilendirme toplantısında bahar ve yaz dönemlerinde avlanmanın yasak olması, av limitleri, avlanma olmamasına rağmen av sahasında gezmenin de yasak olması, avlanma amaçlı kullanılan sesli cihazların imha edilmesi gibi konular anlatıldı. Zehirle avlanma ve bir nesli yok edecek boyutta avlanmanın hapis cezası gerektirdiğinin altını çizen yetkililer, bazı hayvan türlerinin avlanmasının kesinlikle yasak olduğunu belirterek Anadolu Yaban Koyunu avlanması durumunda hayvan başına 60 bin lira cezası olduğunu söylediler. Doğa koruma ve milli parklar şubesi yetkilileri ayrıca Muğla bölgesinde son zamanlarda bazı avcıların su içmek için su toplama çukuruna gelen hayvanları öldürdüklerini belirttiler. Toplantı sonrasında ekiplere teşekkür eden Yatağan Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven, bilinçli av yapılması konusunu dile getirerek; “Bu tür bilgilendirme toplantılarının geniş kitlelere yayılması gerekiyor. Av konusunda ilgili dernekler, muhtarlar ve avcıların katılı ile toplantıların yapılması gerekiyor. Bu toplantıda verilen bilgiler için sizlere teşekkür ediyorum” dedi.

Toplantıda Muğla Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü yetkilileri ayrıca avcının avlakta yanında bulundurması gereken belgeler, avlanma günleri ve dönemleri av limitleri, kanunla yasaklanan av gereçleri ve ava yasak olan yerler hakkında geniş bilgiler verdiler.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2013, 20:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68