19 Şubat 2018 Pazartesi

7 suçtan aranan zanlı, sahte para operasyonunda yakalandı

Kadın Meclisi’nden “kadın” baro temsilcine ziyaret

Yatağan Kent Konseyi Kadın Meclisi, Muğla Barosu’nun Yatağan Temsilcisi Avukat Nadiye Asu Arda Uysal’ı ziyaret etti.

08 Aralık 2017 Cuma 09:10
Bu haber 358 kez okundu
Kadın Meclisi’nden “kadın” baro temsilcine ziyaret

 Yatağan Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Suna Arslan ve Konak Mahallesi Muhtarı Gülgün Arslan, kadının seçme ve seçilme hakkı elde etmesinin 83’üncü yılı nedeniyle Muğla Barosu’nun Yatağan temsilcisi Avukat Nadiye Asu Arda Uysal’ı ziyaret ettiler.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlara verdiği en güzel armağanlardan birinin de kadının seçme ve seçilme hakkının verilmesi olduğunu kaydeden Suna Arslan, “İlk kadın muhtar Aydın’ın Çine ilçesine bağlı Karpuzlu Mahallesi’nden Gül Esin, Muğla’da da Pisi Köyü’nden Köy İhtiyar Meclisine seçilen Fatma Erdinç isimli kadınlarımızdır. Biz de Yatağan Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak Baro Temsilcisi Avukat Nadiye Asu Arda’yı ziyaret ediyor ve sevgilerimizi sunuyoruz” dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Uysal ise, Türkiye’deki kadınların demokratik haklarını, medeni olarak adlandırılan birçok Avrupa ülkesinden önce aldıklarını belirterek, “Seçme seçilme hakkı tanınmasına rağmen aradan geçen zaman içinde kadınlarımızın aktif siyaset içinde yeterince temsil edilmediği, bu konuda Anayasa’da, siyasi partiler ve seçim yasalarında, parti tüzüklerinde, kadınların seçilme hakkı konusunda pozitif düzenlemelerin yapılmadığı da bir gerçektir. Kadınlar, TBMM’de en fazla yüzde 17,8 oranında temsil edilebilmiştir. Nüfusun yarısını oluşturan kadınlarımızın ülkemizin karar mekanizmalarında ve Meclis’te eşit sayıda yer almasını istiyoruz. Siyasi partilerden beklentimiz, Türkiye'nin onayladığı Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Kaldırılması Sözleşmesi (CEDAW) 4. maddesinde yer alan taahhüdün yerine getirilmesini, ‘eşit temsil için özel önlem alınmasını’ Anayasa’da, siyasi partiler ve seçim yasalarında, parti tüzüklerinde, seçilme hakkımızı yaşama geçirmek üzere her bir cinsiyete en az yüzde 40 temsil hakkı getiren değişikliğin gecikmeksizin yapılmasını istiyoruz” diye konuştu.

Burak Alper KUŞ

banner19

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV