“Kadına gerçek değerini veren İslamiyet olmuştur”

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle, Yatağan İlçe Müftlüğü tarafından “Kültürümüzde kadının yeri ve önemi” adlı konferans düzenlendi.

“Kadına gerçek değerini veren İslamiyet olmuştur”
 Yatağan Müftülüğü, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle “Kültürümüzde kadının yeri ve önemi” adlı konferans düzenledi. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda düzenlenen konferansın konuşmacısı İl Müftüsü Abdurrahman Koçak, kadının İslamiyet’teki ve kültürdeki yerini anlattı.

Yatağan Müftüsü Şahabettin Yılmaz ve kadınların katıldığı konferansta konuşan Koçak, İslamiyet’ten önceki dönem olan cahiliye döneminde toplumun, erkek çocuğu olmasını istediğini, kız çocuğu olmasını istemediğini söyledi.

Müşrik Arapların, bu nedenle kız çocuklarını hor ve hakir gördüğünü belirten Koçak, “Bir ailenin kız çocuğu dünyaya geldiğinde, bundan utanç duyarlardı ve onu diri diri toprağa gömerlerdi. Ayrıca kız çocukları olduğunu toplumdan gizlerlerdi. Buna rağmen, evlendiği kişi bir kadındı” şeklinde konuştu.

Kadına gerçek değerin, İslamiyet ile birlikte verilmeye başlandığını kaydeden Koçak, şöyle konuştu:

“Kız çocuklarının diri diri yakıldığı o dönemde, İslamiyet gelmeden önceki bütün kötü davranışların olduğu bu toplumdaki değişimi sağlayan, İslamiyet olmuştur. Bu değişimi sağladığı için, kadına gerçek değerini veren İslamiyet olmuştur. Günümüzde yaşanan olumsuzlukları dine dayamak, dindenmiş gibi göstermek kesinlikle doğru değildir. İnsanlar arasındaki üstünlük, cinsiyete veya soya göre değil, Allah’tan en çok korkan kimse, Allah katında en üstün olanı odur. Cenab-ı Allah, ölçüyü bu şekilde koymuş.”

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2015, 19:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68