“Kadınlar ikinci bir şansı hak ediyor”

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanan “Gönül Elçileri” projesinin alt bileşeni olan “Kadınlar İçin Mesleki Eğitim Projesi”nin ilk adımı atıldı.

“Kadınlar ikinci bir şansı hak ediyor”
 Kadınların iş yaşamına katılımlarını artırmak amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanan ve “Kadınlar ikinci bir şansı hak ediyor” sloganıyla hayata geçirilen “Kadınlar İçin Mesleki Eğitim Projesi” kapsamında geçtiğimiz ay Kaymakam Vekili Mustafa Serin başkanlığında yapılan toplantının ardından Yatağan Halk Eğitim Merkezi bir dizi kurs planı hazırladı.

Yatağan Halk Eğitim Merkezi’nin, yeteri kadar başvuru yapıldığı takdirde açılacağını duyurduğu kurslar ise şu şekilde:

Hasta ve yaşlı bakımı, engelli bakımı, evde çocuk bakımı, mermer-mozaik, cilt bakımı ve güzellik uzmanlığı, süslemeler(keçeden, parçaları birleştirme), turistik eşya yapımı, ev yemekleri, aşçı yardımcılığı, aşçı çırağı, halı dokuma, kilim dokuma, giyim, el sanatları, dekoratif el sanatları, makine nakışları, satış elemanı.

Kurslara talebin beklenenden çok olduğunu belirten Yatağan Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ramazan Çırpan, yeteri kadar başvurunun sağlanmasıyla birlikte kurslara başlanacağını duyurdu.

Çırpan, yaptığı açıklamada; “Son zamanlarda kadınların iş yaşamına katılımları, eğitim durumuna bağlı olarak başarılı tablolar sergilenmektedir.

Proje kapsamında gerçekleştirilecek mesleki eğitimler, istihdam dışı kalan genç kız ve kadınların çoğunluğunun ilköğretim seviyesinde eğitim aldığı, yeterli mesleki eğitim ve beceriye sahip olmadığı göz önüne alınarak planlanacaktır. Geçmişte kızlarımızın yani günümüz kadınlarının eğitimleri çeşitli nedenlerle yarım kaldı. Birçok ailenin ekonomik güçlük içinde olması. Ailelerin yetişkin erkekleri ve erkek çocukları kadınları ve kızları önde tutan geleneksel ön yargıları, birçok ailenin kızlarının bir an önce evlenmesini ve eğitimden daha önemli sayması. Yine kadınlarımıza birçok alanda kurslar açıldı, sertifikalar verildi. Ama hala kadınlarımızın diploması yok” şeklinde konuştu.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2014, 20:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER