“Kadınlara insan hakları ihlalleri 7 yılda %1400 artış gösterdi”

Muğla Barosu Yatağan İlçe Temsilcisi Av. Nadiye Asu Arda Uysal tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yapılan açıklamada, kadınların görmüş olduğu fiziksel, psikolojik, cinsel acı ve ıstırap yaratan eylemlerin son 7 yılda yüzde bin 400 artış gösterdiğine dikkat çekildi.

“Kadınlara insan hakları ihlalleri 7 yılda %1400 artış gösterdi”
 Muğla Barosu Yatağan Temsilcisi Av. Nadiye Asu Arda Uysal, 8 Mart Dünya Kadınlar günü olması nedeniyle bir basın açıklaması yaparak kadınların gününü andı. Uysal, yaptığı açıklamada son yıllarda kadına yönelik şiddetin büyük oranda artış gösterdiğine dikkat çekti. Son 7 yılda kadınlara yönelik şiddetin yüzde bin 400 oranında arttığını ve şiddetin eğitim seviyesi ile de ilgili olduğunu belirtti.

Uysal açıklamasında, Kadınlar Günü’nün nereden geldiğini belirterek, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü, kadın haklarının kazanılmasında nerelerden başlandığını ve bugünlere nasıl gelindiğinin hatırlanması için özel bir gündür. 1857 yılında New York’lu dokuma işçisi kadınların, daha insanca bir yaşam isteyerek, eşitsizliklere ve ayrımcılığa karşı sürdürdüğü mücadele ile başlayan süreçte 8 Mart, tüm dünya kadınlarının, andığı uluslararası bir güne dönüştü. Türkiye'de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında ‘Emekçi Kadınlar Günü’ olarak anılmaya başlandı. 1984 yılından itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından ‘Dünya Kadınlar Günü’ olarak anılmaya devam ediyor” şeklinde konuştu.

Yaptığı basın açıklamasında Birleşmiş Milletler tarafından yapılan bir araştırma da değinen Uysal, “Dünyadaki işlerin %66’sı kadınlar tarafından görülüyor. Buna karşın kadınlar dünyadaki toplam gelirin ancak %10’una sahipler. Dünya’daki mal varlığının ise % 1’ine sahipler. Başka bir deyişle dünyadaki işlerin % 34’ü erkekler tarafından görülüyor ama erkekler dünyadaki toplam gelirin % 90’ına ve toplam mal varlığının % 99’una sahipler. Bu tablo gösteriyor ki; hala kadın olarak toplumda vermiş olduğumuz emeğimizin karşılığını elde etmiş değiliz” ifadelerini kullandı.

“Erkek egemen toplum yapısından tam olarak kurtulamadık”

Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlara yönelik yaptığı devrim ve kazanımlara rağmen ülkede halen daha erkek egemen bir toplum olduğunu ifade eden Muğla Barosu Yatağan Temsilcisi Av. Nadiye Asu Arda Uysal; “Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, kıyafet devrimi ile kadını çarşaftan kurtarmış, erkek ile eşit eğitim görmesini sağlamış, kadına kamusal alana girmesini sağlayan yasal ve yapısal reformlara hız vererek kadına seçme ve seçilme hakkı verilmesini sağlamıştır. Ancak bugün hala erkek egemen toplum yapısından tam olarak kurtulamadığımız için yeterli sayı ile temsil edilemediğimiz de bir gerçektir. Toplumun her kesiminde çalışma hayatından siyasete, spordan sanata, bilimden edebiyata her alanda kadın emeğini ortaya koyarak kendini en iyi şekilde temsil etmektedir. Kadının gücü, sevgisi, çalışkanlığı, hem kendisine hem de içinde yaşadığı toplumun gücüne güç katacaktır. Bırakın kadınlarımız çalışsın, bırakın kadınlarımız güçlü olsun. Onlar değil midir ki gelecek nesillerin mimarlarını yetiştirenler” şeklinde konuştu.

Kadınlara yönelik şiddet olaylarının sürekli olarak arttığı ve bu oranın eğitim seviyesi ile de ilgili olduğunu söyleyen Uysal; “8 Mart kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın kaldırılması, kadına yönelik şiddete son verilmesi ve kadın sorunlarına çözüm önerileri istemlerinin dile getirildiği en önemli günlerden biridir.  Son günlerde giderek artan sayıda kadının eşi, eski eşi veya sevgilisi tarafından şiddete maruz kalmasının, tehdit edilmesinin, öldürülmesinin önüne geçilememiştir. İster fiziksel, ister psikolojik, ister cinsel acı ve ıstırap yaratan eylemlerin halen devam ediyor olması en utanç verici insan hakları ihlallerindendir. Resmi rakamlara göre 7 yılda %1400 artış göstermiştir. Hayatı boyunca eşinden en az bir kez fiziksel şiddet görmüş kadınların oranı Türkiye genelinde % 39’dur. Boşanmış ve ayrılmış kadınların %78’i fiziksel şiddete maruz kalmaktadır. Eğitim düzeyi arttıkça fiziksel şiddet gördüğünü söyleyen kadınların oranı azalmaktadır. Okuma yazma bilmeyen kadınlar arasında en az bir kez fiziksel şiddete maruz kaldığını söyleyenlerin oranı %43 iken, Yükseköğrenim görmüş kadınlar arasında bu oran % 12’dir” dedi.

İmzalanan sözleşmeler acilen uygulanmalı

Uysal, kadınlara yönelik şiddet olayları ve kadınların toplumda daha ön planda olmaları için imzalanan sözleşmelerin en kısa sürede uygulanması gerektiğini belirtti. Uysal açıklamasını “Türkiye olarak imzalamış olduğumuz uluslararası sözleşmeler ivedi olarak uygulamaya geçirilmeli, Türkiye Büyük Millet Meclisi Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu  faaliyet raporu ve Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı eylem planları hızla uygulanmalı ve kadınlara hak ettikleri, yaşam ve özgürlük hakkı başta olmak üzere, çalışma, sağlık, eğitim, yiyecek, barınma ve toplumsal diğer hizmetlerden maksimum oranda faydalanması sağlanmalıdır.    

Birlik dayanışma ve mücadele günü olan bu günde bütün dünya ve ülkemiz kadınlarının 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü anıyorum” şeklinde sürdürdü.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2015, 18:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68