“Kaldığımız yerden devam edeceğiz”

Yatağan Belediye Başkanlığı ve Belediye Meclisi tarafından Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş.’ye gerçekleştirilen ziyarette, Genel Müdürlüğe getirilen Nuri Şerifoğlu ile yardımcılığına getirilen Yüksel Akın tarafından, “Kaldığımız yerden devam edeceğiz” mesajı verildi.

“Kaldığımız yerden devam edeceğiz”
 Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, Yardımcısı Tarcan Oğuz ve Belediye Meclisi üyeleri, aylık olağan meclis toplantısının ardından, özelleştirildikten sonra Bereket Enerji bünyesinde faaliyet göstermeye başlayan Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş.’yi ziyaret etti.

Heyet ziyaretlerine, Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş.’nin Genel Müdürlüğü’ne getirilen YEAŞ eski Genel Müdürü Nuri Şerifoğlu ziyaretiyle başlarken, ziyaret sırasında eski günler yad edildi.

Şerifoğlu’nun Yatağan’da görev yaptığı dönemde, belediye ile birlikte uyumlu çalışmalar yürüttüğünü ifade eden Işık, Şerifoğlu’na yeni görevinde başarılar diledi.

Şerifoğlu gitti, buharla Yatağan’ı ısıtma projesi yarım kaldı

Yatağan’ın doğalgaz kavuşması nedeniyle hayırlı olsun dileklerini ileten Şerifoğlu, Yatağan’da görev yaptığı süreç içerisinde yürütülen santralin buharıyla ilçeyi ısıtma projesinin yarım kalması nedeniyle üzüntü duyduğunu ifade etti.

Şerifoğlu’nun Yatağan’da ayrılmasıyla birlikte, yürütülen projenin tamamlanamadığını dile getiren Işık, proje için 15 milyon liralık bir bütçenin ayrıldığını, 5 milyon liralık kısmıyla santral içerisinde çalışmalar yapılacağını, kalan 10 milyon liralık kısmı ile ilçe merkezindeki gerekli çalışmaların yapılacağını hatırlattı.

Şuan için Yatağan’da doğalgazın kullanılmaya başlandığını ifade eden Işık, “Nuri Şerifoğlu’nun ilçeden ayrılmasıyla birlikte proje de yarım kaldı. Kamuoyunda konuşulanın aksine, bizler bu projenin hayata geçirilmesini çok istemiştik fakat işler istediğimiz gibi gitmedi” ifadelerinde bulundu.

Şerifoğlu ise, hiçbir şey için geç olmadığının altını çizerek, santraldeki buharın ilçedeki seralar için kullanılabileceğini vurguladı.

Çevreye en az zararı veren santral

Özelleştirilmenin ardından göreve geldiklerinden beri, santralin çevreye en az zarar verecek şekilde faaliyetlerini sürdürdüğünü belirten Şerifoğlu, “Santralimiz şuan için çevreye olabildiğince duyarlı bir şekilde faaliyet göstermektedir. Yatağan’da hava kirliliği olduğunu iddia edenler, Soma’ya giderek hava kirliliğini rahatlıkla görebilirler. Yatağan, bu konuda sorunsuzdur” açıklamalarında bulundu.

Heyetin taleplerine; 1 olumlu, 1 olumsuz yanıt

Meclis üyelerinden Memiş Kuzu’nun işletmenin, ihtiyaç duyulduğu takdirde Yatağan esnafına öncelik vermesi talebine olumlu karşılayan Şerifoğlu, “Mahalli esnafın kalkınması, bu işletmenin de kalkınması anlamına gelmektedir. Bu nedenle, ihtiyaç duyulduğunda ve gerekli ihtiyaçların Yatağan’dan karşılanabilmesi durumunda, tercihimiz Yatağan esnafı olacaktır” ifadelerinde bulundu.

Şerifoğlu, Kuzu’nun işletmelere ait sosyal tesislerin, Yatağan Meslek Yüksek Okulu bünyesinde kullanılabilmesi talebine ise olumsuz yanıt vererek, “Şuan için böyle bir durum söz konusu olamaz fakat Yatağan ve Yatağanlı için gereken desteği sağlayacağımızdan şüpheniz olmasın” dedi.

Personel alımında yöre halkı değerlendirilecek

4-C ile birlikte boşalacak olan pozisyonlarla ilgili olarak işletmenin tasarrufu hakkında bilgi isteyen Meclis üyelerinden Zafer Çine, boşalacak olan pozisyonlar için Yatağanlılara öncelik verilmesini talep etti. Çine’nin talebini olumlu karşılayan Şerifoğlu, “Şuana kadar 100 civarında 4-C’ye başvuru var. Bu başvuruların gerçekleşmesi durumunda boşalacak olan pozisyonlarda, yörenin çocuklarına öncelik verilecek” dedi.

“Bu kez kalıcıyız”

Heyet, Şerifoğlu’nun ardından daha önce GELİ eski Müessese Müdürlüğü görevini yürüten ve özelleştirilmenin ardından Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş.’nin Genel Müdür Yardımcılığı’na atanan Yüksel Akın’ı makamında ziyaret etti.

Ziyaret sırasında konuşan Işık, Akın’ın daha önce görev yaptığı dönemlerde yaptığı çalışmalar ile personel alımlarındaki adil tavrının ilçede hala konuşulduğunu, bu nedenle Akın’ın tekrardan bu göreve atanmasının kendilerini çok mutlu ettiğini ifade etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Akın, Yatağan’dan isteyerek ayrılmadıklarını ve geri dönmesi nedeniyle mutlu olduğunu belirterek, “Bu kez kalıcıyız” mesajını verdi.

Yatağan için ortak hareket edecekler

Yatağan Belediye Başkan Yardımcısı Tarcan Oğuz’dan bölgedeki tarihi yapıların restorasyon çalışmaları ve Kültür Yolu ile ilgili bilgiler alan Akın, firma sahiplerinin restorasyon çalışmalarına destek verdiğini belirterek, ilçedeki restorasyonlarla ilgili önümüzdeki günlerde çalışmalar yapacaklarını kaydetti. Kültür Yolu’nun ilçe için büyük önem arz ettiğinin bilincinde olduklarını ifade eden Akın, “Daha önceki görevim sırasında, Yatağan’a katkıda bulunmak için bu tür projelere destek veriyorduk. Bundan sonraki süreçte de, Yatağan için ortak hareket edeceğiz ve üzerimize düşeni yapacağız” dedi.

Uzun süredir yürütülen kömür sahalarının yeşillendirilmesi projesi kapsamında, bu alanlara zeytin ağacı dikilmesine verdiği destekle bilinen Akın, özelleştirmenin ardından YEAŞ bünyesinde kalan zeytinliklerin, eski sahiplerine öncelik sağlanarak satışının gerçekleşebileceğini ve bu sayede buradaki zeytin üretiminin sağlıklı bir şekilde sürdürülebileceğini vurguladı.

3 bin kişiye istihdam!

İşletmenin mevcut açık kömür sahasında 10 yıl boyunca kullanabilecekleri 20 milyon tonluk bir rezervin olduğunu kaydeden Akın, yer altı ocağı açılabileceğini söyledi. Yer altındaki rezervin 100 milyon ton olduğunu ifade eden Akın, yer altı ocağının açılması ve bölgedeki diğer kömür ocaklarının bünyelerine eklenmesi söz konusu olduğu takdirde, işletme olarak yaklaşık 3 bin kişiye iş istihdamı sağlayabileceklerini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2015, 09:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68