Kamu Kurumları Denetçilere Emanet

Vatandaşların kamu kurum ve kuruluşlarına karşı haklarının korunması amacıyla kurulan Kamu Denetçileri Kurumu'na faaliyete geçtiği 29 Mart 2013 tarihinden bu yana Yatağan'dan sadece bir kişi başvuru yaptı. Kuruma Yatağan'dan ilk başvuruyu kabul ettiklerini belirten Yatağan Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven; “Halkımız bu kurum sayesinde mahkemeye gitmeye gerek kalmadan kamu dairelerinde karşılaştığı sorunları Kamu Denetçileri'ne devredebiliyor. Halkın avukatı gibi çalışan bu kurum ise en geç 6 ay içinde gereken incelemeleri yaparak sonuca varıyor” dedi.

Kamu Kurumları Denetçilere Emanet
 Halk arasında 'ombudsmanlık' olarak bilinen Kamu Denetçiliği Kurumu, 29 Mart 2013 tarihinden bu yana vatandaştan gelen şikâyetleri kabul ederken, Yatağan'dan kuruma ilk başvuru yapan kişi 40 yıllık Mühendis olan Orhan Çengel isimli vatandaş oldu. 
Kamu Denetçileri Kurumuna benzer kurumların Avrupa'da yıllardır var olduğunu belirten Orhan Çengel; “resmi dairelerde sık sık sorunlarla karşılaşıyoruz. Benzer bir olay geçtiğimiz günlerde başıma geldi. Sorunun çözümü için kurum yöneticilerine başvurdum ancak bir sonuç alamadım. 
Daha sonra Kamu Denetçileri Kurumu'na Yatağan Kaymakamlığı aracılığıyla dilekçe vererek başvurdum. Bana dilekçenin en kısa süre içinde değerlendirileceği ve sorunun çözümü için gereken incelemelerin yapılacağı bildirildi” şeklinde konuşurken, Yatağan Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven ise söz konusu kurumun önemine vurgu yaparak; “Artık vatandaşlarımız kamu kurumlarında karşılaşılan sorunlar ve haksızlıklar nedeniyle mahkeme kapılarını aşındırmak zorunda kalmayacak. Söz konusu şikayetlerin ve taleplerin bir dilekçe aracılığıyla valiliklere, kaymakamlıklara iletilmesi yeterli. Ayrıca internet aracılığıyla da şikayetler Kamu Denetçileri Kurumu'na iletilebiliyor. Bu kapsamda bizlerde bir personelimizi bunun için görevlendirdik. Mağdur olan vatandaşlarımız gerekli bilgileri alabilecek. Dilekçenin teslimiyle birlikte vatandaş şikayetini kuruma devretmiş sayılacak ve Kamu Denetçileri Kurumu adeta halkın avukatı gibi durumu değerlendirerek en geç 6 ay içinde sonuca ulaşacak” dedi. 
Bilindiği üzere; 12 Eylül 2010 referandumunun ardından Anayasa'nın 74. maddesi ile herkese kamu denetçisine başvurma hakkı tanınmıştı. 
Geçtiğimiz aylarda Meclis'te yapılan seçimde Nihat Ömeroğlu, Türkiye'nin ilk ombudsmanı seçildi. Başdenetçi olarak çalışacak Ömeroğlu'na bağlı 5 ayrı denetçi görev yapacak: Serpil Çakın, Mehmet Elkatmış, Muhittin Mıhçak, Abdullah Cengiz Makas, Zekeriya Aslan. 
Her bir denetçinin ilgi alanı ayrı olacak.
Ayrıca, herhangi bir kamu idaresinde karşılaşılan haksızlığın ombudsmana şikayet edilebilmesi için tüm idari başvuru yolarını tüketmiş olması şart. Bir kamu kurumunda haksızlığa uğrayan vatandaşın hakkını önce idari yollardan araması gerekiyor. Yani vatandaş, haksızlığa uğradığı kurum ya da kişi kimse onun bir üst merciine durumu bildirecek. Eğer sorun idari yollardan çözülmezse bu kez devreye kamu denetçisi girecek. Vatandaş posta ya da mail yoluyla da şikayetini kamu denetçisine bildirebilecek.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2013, 20:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER