Kamu-Sen meydanlara indi

Hükümet ile yetkili sendika Memur-Sen arasında başlayan 2019 Toplu sözleşme görüşmelerinin ardından Kamu-Sen Muğla Şube üyeleri Sınırsızlık Meydanında bir basın açıklaması düzenledi.

Kamu-Sen meydanlara indi

Hükümet ile yetkili sendika Memur-Sen arasında başlayan 2019 Toplu sözleşme görüşmelerinin ardından Kamu-Sen Muğla Şube üyeleri Sınırsızlık Meydanında bir basın açıklaması düzenledi.

Sınırsızlık meydanında düzenlenen açıklamayı Türkiye Kamu-Sen Muğla İl Temsilcisi Mürsel Özata yaptı.

Özata toplu sözleşme görüşmeleri büyük bir hayal kırıklığına doğru gittiğini belirterek, “Geçtiğimiz yıl gerçekleşen resmi enflasyon yüzde 20,3 oldu. 4 kişilik ailenin vaz geçemeyeceği, zorunlu harcama tutarı 1032 lira artarken memur maaşlarına koca bir yıl için toplam 441 lira zam yapıldı. TÜİK'in açıklamasına göre yalnızca kiraya son bir yıl içinde gelen zam 100 lira. Ailenin aylık gıda harcamasına gelen zam ortalama 197 lira. Doğalgaza bir yıl içinde gelen zam yüzde 18,6. Elektriğe yüzde 34,8 zam yapılmış. Mutfak yangın yerine dönmüş, memurun, emeklinin bütçesi tarumar olmuş. Hem resmi rakamlar hem de yaptığımız hesaplar, memur ve emeklinin alım gücünün düştüğünü gösteriyor. 2020 yılı için hükümetin enflasyon hedefi yüzde 9,8; 2021 yılı için yüzde 6 ama memura ve emekliye reva görülen zam. 2020’nin tamamı için yüzde 6,6; 2020’in tamamı için yüzde 5,6. Hedefler böyleyken şu anda yıllık enflasyon, yaz ayları olmasına rağmen % 16,65. Çarşının, pazarın durumu ortadayken sadece kira ve gıda son bir yılda 297 lira zamlanmışken, bize teklif edilen yüzde 3,5; önümüzdeki yılın ilk 6 ayında ortalama maaşa 140, en düşük maaşa 105 lira artış demek” dedi.

Özata açıklamasına şöyle devam etti:

“Hükümet, hakaret eder gibi enflasyon hedefinin bile altında zam teklif ederek resmen bizleri sefalete sürüklüyor. Kamu çalışanları tarafından bu teklif asla kabul edilemez. Gerçi hükümet bu malul teklifi yetkili sendikanın makul teklifine uygun şekilde vermiştir. Geçmiş yıllardaki kayıplarımızı, enflasyonu, refah payını hesaplamadan öyle teklif sunarsanız böyle muamele görürsünüz. Malum Sen Temmuz ayı itibariyle 4 kişilik ailenin yoksulluk sınırını 6.610 tl olarak duyuruyor. Ama toplu sözleşme teklifinde en düşük memur maaşı için 4509 tl, ortalama memur maaşı için 5750 tl gibi yoksulluk sınırının altında bir teklif sunuyor.

Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu Siz neyin kafasını yaşıyorsunuz. Sizler ne yiyip ne içiyorsunuz. Kamu çalışanları aslında her şeyin farkında. Ağababaları karşısında üç buçuk atanları da, üç buçuk zam teklifine memuru satanları da biliyor.”

Pazarlıkların başından beri ısrarla bir müzakere sürecine geçilmesi gerektiğini ifade ettiklerini kaydeden Özata, “Toplu sözleşme adı altında sergiledikleri orta oyununun birer figüranı olarak Kavuklu \su, Pışekar'ı gibi ne yetkili konfederasyon ne de işveren tarafı konulanı müzakere etmeye yanaşmıyor. Sözleşmelilere kadro, vergi dilimleri, 3600 ek gösterge, yardımcı hizmetliler, bütün ek ödemelerin emekliliğe sayılması, memurlara da bayram ikramiyesi verilmesi, liyakati yerle bir eden, adaletsizliğin kaynağı mülakatın kaldırılması gibi bütçeye getireceği ekonomik yükü sınırlı olan ya da hiçbir mali yük teşkil etmeyen konular masadan kaçırılıyor. Maliyeti dahi olmayan konularda yıllardır çözüm bekleyen milyonlarca memur ve emeklinin beklentilerini boşa çıkarmak vicdani değildir. Neden yetkili konfederasyon hiç olmazsa bu konularla ilgili müzakereden imtina etmektedir? Yıllardır kamu çalışanlarının karşısına direkt çıkmaktan kaçınan malum sen memurun asıl gündemini görmelidir, dini ve manevi değerleri kullanarak, çalışanları ötekileştirerek, toplumu kamplaştırarak sendikacılık yapmaktan vazgeçmelidirler. Kamu çalışanları da bireysel menfaatlerinden sıyrılıp ortak haklarda birleşilmek gerektiğini bir an önce anlamalıdırlar. Bizim üretimden gelen gücümüz var. Bizim birlikteliğimizden gelen gücümüz var. Kamu görevlileri ve emeklilerle adeta alay edenlere verilecek güçlü bir cevabımız elbette vardır. Milyonlarca dar ve sabit gelirliyi enflasyona ezdirecek bu yaklaşımı kabul etmiyor bu teklifi yok sayıyoruz. Kamu işveren tarafından tez zamanda mali ve diğer taleplerimizi içeren yeni bir teklif paketi sunmasını istiyoruz. “Eylem kültürümüz var” diyenleri de bu kültürlerini bir kere olsun memur ve emekliler için hayata geçirmeye davet ediyor, alanlara bekliyoruz. 420 bin üyemizle, haklarımız için yapılacak her türlü mücadeleye yasal sınırlar içinde olmak kaydıyla desteğe hazır olduğumuzu buradan bir kere daha ilan ediyoruz. Bizim mangal gibi yüreğimiz, çelik gibi biteğimiz, hiç kimseye teslim etmediğimiz hür irademiz var. Bütçe onların, meydanlar bizimdir” diyerek açıklamasını tamamladı.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68