“Kandıramayacaklar”

Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik santralleri ile kömür ocaklarının Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na bağlanarak ihaleleri teklif verme sürelerinin önceden açıklanan tarihten 2 gün önce ileri bir tarihe ertelenmesi enerji ve maden işçilerinin Ankara Yürüyüşü kararlarını değiştirmedi. Önceki gün işyerlerini terk etmeme kararı alarak bir günlük eylem yapan işçiler, perşembe günü akşam saat 16.30’da Termik Santral önünde toplanarak Kavaklıdere yol kavşağına kadar yürüyerek yaklaşık 40 otobüsle Ankara’ya çıkartma yapacaklar.

“Kandıramayacaklar”
 Geçtiğimiz pazartesi günü Yatağan Termik Santrali ve GELİ kömür işletmeleri ile Milas, Yeniköy ve Kemerköy Termik santralleri ile YLİ Kömür İşletmesi’nde çalışan enerji ve maden işçileri, eş zamanlı olarak işyerlerini terk etmeme eylemi yaptılar. Eylemin sürdüğü saatlerde Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından özelleştirme kapsamına alınan işyerleri için ihalelere son teklif verme tarihlerinin ertelendiği haberi üzerine bir açıklama yapan Tes-İş ve Maden-İş sendikalarının şube başkanları, bu durumun kendilerine geri adım attırtmayacağını ileri sürdüler.

Maden-İş Sendikası Şube Başkanı Süleyman Girgin, “Özelleştirme İdaresi Başkanlığı evlere şenlik bir erteleme kararı açıkladı. Bizler özelleştirme ihalelerin iptalini beklerken onlar iki ay erteleme kararı açıkladılar. Böylelikle direnişin ve mücadelenin önüne geçebileceklerini, seçim öncesi süt liman bir ortam oluşturabileceklerini, seçimden sonra da bu işletmeleri kolayca satıp işçinin ve milletin canına ot tıkayabileceklerini sandılar. Erteleme kararının Türkçesi; seçimi atlatalım da sonra biz bunların defterini düreriz demektir. Ancak bizler çocuk değiliz. Kimi kandırıyorlar? Enerji ve Maden işçileri olarak talebimizin ihalelerin iptal edilmesi olduğunu ve kararlılığımızın artarak devam ettiğini, gerekirse iki ay sonra tekrar geleceğimizi bildirmek için 24 Ocak’ta Ankara’da olacağız.

GELİ Dekabaj sahasında işyeri terk etmeme eylemi yapan maden işçilerini ziyaret eden Muğla Belediye Başkanı ve CHP Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Osman Gürün, Yerkesik, Kafaca ve Bayır Belde Belediye başkanları ile Yatağan CHP Belediye Başkan Aday Adayı Mesut Günay, daha sonra Yatağan Termik Santrali önündeki Direniş Çadırında nöbet tutan enerji işçilerini ziyaret ettiler. Burada bir açıklama yapan Gürün, “Tempolarını hiç düşürmeden 6 aydır mücadelelerini sürdüren enerji ve maden işçisi kardeşlerimizi kutluyorum. Bu ziyaret kesinlikle seçim amaçlı bir ziyaret değil, seçim araçları ile gelmedik zaten. Bu ziyaretimizin amacı arkadaşlarımıza destek vermek ve yanlarında olduğumuzu, olacağımızı göstermek içindir” dedi.

Enerji ve maden işçileri 23 Ocak Perşembe günü saat 16.30’da Yatağan Termik Santrali önünden yürünerek saat 17.30’da Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapacak ve sonrasında Kavaklıdere yol ayrımında otobüslere binerek Ankara’ya hareket edecek. 

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2014, 19:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER