Kapılar açıldı, işçiler "Elsan" bünyesinde iş başı yaptı!

Yatağan Termik Santrali ve kömür işletmelerinde çalışan işçilerin 30 Kasım 2014 tarihinde başlattığı iş yerlerinin terk etmeme eylemi, sendika ile firma temsilcileri arasında yapılan müzakerelerin ardından imzalanan protokolle sona erdi.

Kapılar açıldı, işçiler
 Yatağan Termik Santrali ve kömür işletmelerinin özelleştirilmesinin ardından, alıcı firmanın işletmeleri devraldığı yönündeki duyumlar üzerine santral ve kömür işletmelerinin giriş ve çıkışlarını kapatarak iş yerlerini terk etmeme eylemine başlayan işçilerin eylemi, sendika ile firma temsilcilerinin yaptığı müzakerenin ardından sona erdi.

Eylemin sona ermesi nedeniyle, santral ve kömür işletmelerinin girişi açılırken, müzakereler sırasında imzalanan protokol gereği, işçiler iş başı yaptı.

Santral önünde toplanan enerji ve maden işçilerine, alıcı firmayla yapılan müzakereler hakkında bilgiler veren Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik ve Maden-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin, müzakerelerin uzlaşı ile sonuçlandığını bildirdi.

Özelleştirme karşıtı eylemlerinde 445 günü geride bıraktıklarını ve bu süre içerisinde çeşitli eylemler yaparak özelleştirmeyi durdurmaya çalıştıklarını ifade eden Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, işçilere hitaben yaptığı konuşmada, eylemlere destek veren herkese teşekkür etti.

Santral ve kömür işletmelerinin özelleştirilme sürecinin tamamlanması nedeniyle içlerinin buruk olduğunu ve bu nedenle sevinemediklerini kaydeden Erçelik, “Türkiye’nin koşulları belli. Bizler, elimizden geldiğince hep birlikte bunu başardık. Vicdan anlamında rahatız” dedi.

Eylemler sırasında Yatağan İlçe Jandarma Komutanlığı ve Emniyet Müdürlüğü’nün kendilerine gösterdiği tutum nedeniyle teşekkür eden Erçelik, “Bundan sonraki birlikteliğimiz daha önemli. Birimizin başına bir şey gelirse, enerji ve maden işçileri olarak yine yollara düşeceğiz. Enerji ve maden işçileri, bir elmanın yarısıdır. Birisinin burnu kanarsa, bir tanesi işten çıkartılırsa, hep birlikte yine bu alanlardayız. Korkan namussuzdur” şeklinde konuştu.

1 Aralık tarihinde santral ve kömür işletmelerinin Özelleştirme İdaresi’nden alıcı firmaya devrinin gerçekleştiğini hatırlatan Maden-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin, 4 Aralık’ta üyelerle yapılan toplantıda alıcı firmayla görüşmeye kararı alındığını söyledi. İş yerlerinde çalışan işçilerin haklarının korunması, sendikalaşma ve özlük hakların korunması gibi taleplerin alıcı firmaya iletildiğini ifade eden Girgin, aksi takdirde eylemlerini sürdüreceklerini alıcı firmaya ilettiklerini söyledi.

Alıcı firmayla dün sabah saatlerinde başlayan toplantının akşam saatlerine kadar sürdüğünü kaydeden Girgin, toplantının uzlaşı ile sonuçlandığını açıkladı.

Hiçbir zaman kendi çıkarlarını düşünmediklerini söyleyen Girgin, hiçbir zaman kendi çıkarlarını düşünmediklerini kaydetti. Santral ve maden işletmelerinin özelleştirilmemesi için düzenledikleri özelleştirme karşıtı eylemlerde çok çile çektiklerini belirten Girgin, “Biz bu yola çıkarken bir hedefimiz vardı, özelleştirmeyi iptal ettirmek. Bu ülkede tek bir kamu kurumu kalmayıncaya kadar özelleştirmeye karşı mücadelemiz sonuna kadar devam edecektir. Hatta bütün kurumlar özelleştirilmiş olsa bile kamulaştırma için sonuna kadar davamız devam edecektir” ifadelerinde bulundu.

Yapılan konuşmaların ardından işçiler, iş başı yapmak üzere alandan ayrıldı.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2014, 17:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Oguz48
Oguz48 - 8 yıl Önce

bu muydu sözde terk etmecez demi̇şti̇ni̇z şi̇mdi̇ nolde neyi̇n müzakeresi̇ni̇ yaptiniz ki̇ o kadar kkredi̇ni̇z ama bi̇r görüşünce hemen kapiyi mi açtiniz ??? madem anlaşmak i̇çi̇ndi̇ herşey ni̇ye vermi̇cez almayacagiz di̇ye di̇retti̇ni̇z di̇rekt görüşmek i̇çi̇n eylem yapsaydiniz keske.

ramazan erk
ramazan erk - 8 yıl Önce

1 parmak bal çalmışlar sadece

Afetci sülo
Afetci sülo - 8 yıl Önce

İşçilerin yapacak bir şeyi yok devlet bu santrelleri kendisi yapmadı ama babasının malıymış gibi sattı orada çalışan işçiler yine aynı haklarla 2 yılını daha kurtardı ya sonra ne olur bilinmez ama. Memurlara ne oldu hepsi tayin bekliyor şuanda nereye ne için atacakları belli değil yazıklar olsun devlete yazık hakkım haram olsun

osman
osman - 8 yıl Önce

fiyaskodan sonra şimdi siyaset pazarlayalım

SIRADAKİ HABER

banner68