“Kara Duman”ın 10. günü de geride kaldı

Yatağanlıların korkulu rüyası haline gelen Yatağan Termik Santrali bacalarından çıkan siyah duman, 10 gündür çıkmaya devam ediyor.

“Kara Duman”ın 10. günü de geride kaldı
 Yatağan Termik Santrali’nin birinci filtresinde yapılan yenileme çalışmasının 31 Temmuz itibarıyla devreye girmesinin ardından ünitede yakılan fuel oil nedeniyle santralin bacalarından siyah duman çıkmaya başlamıştı. 10 gün içerisinde belirli aralıkla çıkan siyah duman, ilçe halkının paniğe kapılmasına neden olurken, YEAŞ Genel Müdürü İbrahim Hakkı Gül, korkulacak bir durumun söz konusu olmadığını açıkladı.

Yeniköy Elektrik Üretim AŞ'ye (YEAŞ) bağlı Yatağan Termik Santrali'nin birinci ünitesinin bacasından son 10 gün içerisinde çıkan siyah dumanı gören vatandaşlar, durumu kaymakamlık ve jandarmaya bildirdi.

YEAŞ Genel Müdürü İbrahim Hakkı Gül, muhabirimize yaptığı açıklamada, bacadan çıkan siyah dumanın, yenileme çalışması nedeniyle devreden çıkartılan birinci ünitenin yeniden devreye girmesinden kaynaklandığını bildirdi.

Birinci ünitedeki yenileme çalışmasının tamamlandığını ifade eden Gül, şöyle konuştu:

“Santralin birinci ünitesinin filtre yenile çalışmaları tamamlandı. Çalışmanın tamamlandığı bölümde fuel oil yakılarak kurutma çalışmalarına başlandı. Fakat birinci ünite tribünü eksantrik milinde meydana gelen sehim (eğri) nedeniyle ısıtma işlemi biraz uzadı ve sehim düzeltilmesi için tribünün belirli bir ısıya gelmesi gerekiyor. Çok hassas olan bu işlemin tamamlanmasıyla birlikte elektrik üretmeye başlanacak ve elektro filtreler devreye girecek.”

 

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2014, 17:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
parali gariban
parali gariban - 7 yıl Önce

Satilsada kurtulsak

SIRADAKİ HABER

banner68