Kararı Veliler Verdi: Resmi Kıyafetle Devam!

Milli Eğitim Bakanlığı’nın aldığı ‘okullarda serbest kıyafet’ kararına gelen tepkiler üzerine yayınlanan yönetmelik, Atatürk İlkokulu Okul Aile Birliği yönetimi ile Okul idarecilerini bir araya getirdi. Yönetmeliğe göre her okula kendi kararını verme özgürlüğünün verildiğini belirten Okul Aile Birliği Başkanı Mustafa Arslan; “Yayınlanan yönetmeliğe göre veliler arasında anket düzenlenecek ve okullar çıkan sonuca göre resmi kıyafetle devam edebilecek. Bu kapsamda bizde 350 velimizin katılımıyla anket düzenledik ve % 78’in isteğiyle resmi kıyafetle devam etme kararı aldık” dedi.

Kararı Veliler Verdi: Resmi Kıyafetle Devam!
 Atatürk İlkokulu Okul Aile Birliği'nin ve okul idaresinin Cuma günü gerçekleştirdiği yıl sonu toplantısında gündeme 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılında uy-gulamaya koyulacak olan serbest kıyafet  kararı damga vurdu.

Serbest kıyafet yasasına gelen tepkiler üzerine, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan yönetmeliği hatırlatan Okul Aile Birliği Başkanı Mustafa Arslan; “Bilindiği üzere okullarda serbest kıyafet yasasına öğrenci velilerinin verdiği tepkiler üzerine Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz günlerde bir yönetmelik yayınladı. Yönetmeliğe göre öğrenci velileri kararı kendileri verme özgürlüğüne sahip olabilecekler ve bu da düzenlenecek olan anketlerle netlik kazanacak. Eğer öğrenci velilerine yönelik düzenlenen anketlerde % 60'ın üstünde oranla resmi kıyafetle devam kararı çıkarsa o okulda eğitim gören öğrenciler resmi kıyafetle eğitime devam edecekler” dedi ve Atatürk İlkokulu'nda söz konusu anketin 350 velinin katılımıyla yapıldığını belirterek; “Pek çok öğrenci velisinin bu karara karşı olduğu biliniyordu. Karara karşı çıkılmasında getireceği maddi yükümlülükler etkili olduğu gibi çocuklarımızın güvenliği de önemli rol oynadı. Bu kapsamda Atatürk İlkokulu olarak biz anketimizi geçtiğimiz günlerde tamamladık ve ankete katılan 350 velimizin 274'ünün resmi kıyafetle devam kararını önümüzdeki yıl uygulama fikrinde hem fikir olduk” şeklinde konuştu.

“Taşımalı Eğitim İstemiyoruz”

Ayrıca toplantıda gündeme getirilen bir diğer konu ise Atatürk İlkokulu'nun taşımalı eğitime uygun olup olmadığı hakkında oldu.

400 öğrencinin eğitim gör-düğü Atatürk İlkokulu'nda 50 taşımalı öğrencinin bulunduğuna vurgu yapan Okul Aile Birliği Başkanı Mustafa Arslan; “Bu konunun yanlış anlaşılmasını istemiyoruz. Taşımalı eğitim sisteminin okulumuzda uygulanmasını istemiyoruz çünkü okulumuz bunun için yeterli kapasiteye sahip değil ve giriş çıkış saatlerinde okul çevresinde oluşan trafik yoğunluğu çocuklarımızın güvenliğini tehlikeye sokuyor. Bu nedenle taşımalı eğitim gören öğrencilerin fiziki şartları daha uygun olan okullara nakledilmesini talep ediyoruz” dedi.

Toplantıda, kılık kıyafet yönetmeliği ve taşımalı eğitim gibi konuların yanı sıra okulu ilgilendiren diğer bazı sorunların da konuşulduğu öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2013, 21:22
YORUM EKLE