Karpuzda Kabak Tadı

Yaz mevsiminin gelişinin habercisi olan karpuz ve kavun gibi yaz meyveleri Yatağan pazarındaki yerlerini aldı. Karpuzun dün ki pazar fiyatı 75 kuruş ile 1 TL arasında dikkat çekerken, uzmanlar halkı kabak aşılı karpuzlara karşı uyarıyor.

Karpuzda Kabak Tadı
 Yaz mevsiminin gelmesiyle beraber karpuz ve kavun gibi yaz meyveleri dün Yatağan Çarşamba Pazarı’ndaki yerlerini alırken, uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda halk özellikle GDO’lu ve kabaktan bozma karpuzlara karşı uyarıldı. 
Karpuzun Yatağan Çarşamba Pazarı’nda dün ki kilogram fiyatı 75 kuruş ile 1 TL arasında dikkat çekerken, yapılan uyarılarda kabak aşılı karpuzların üretici için kazançlı olduğu, tüketici için ise hayal kırıklığı yaşattığı belirtilerek; “Tarlada yetiştirilen karpuzun çiftçiler tarafından kabak aşılı üretilmesi vatandaşlara ve satıcılara zor anlar yaşatıyor. Pazarcı esnafı kabak aşısız karpuz yazısını tezgaha koyarak satış yapmaya çalışırken vatandaş karpuz almaya korkuyor. 
Karpuz her yıl aynı tarlaya ekilebilen bir ürün olmadığı için, üreticiler ise bu sıkıntıyı kabak aşısıyla aşmaya çalışıyor. Üst üste karpuz üretmek isteyen çiftçi, hibrit karpuz yerine kabak aşılı karpuza yöneliyor. Rekoltesi diğerine göre yüksek olan kabak aşılı karpuz, normal hibrit karpuza göre bir de erken hasat yapılınca kalitesiz oluyor. Bu durum, üretici açısından avantaj iken, tüketici açısından dezavantaj oluşturuyor. 
Çünkü ikisinin arasında önemli tat farkı bulunuyor. Bu tat farkı nedeniyle de tüketici karpuza pek rağbet etmiyor. Bunaltıcı sıcak yaz günlerinin vazgeçilmez meyvesi olan karpuzun tat, koku ve renk bakımından daha kalitelisini yemek isteyen tüketicilerin biraz daha beklemesi gerekiyor” ifadeleri kullanılıyor ve kabak aşılı karpuzların ayırt edici özellikleri hakkında bilgi verilerek; “Ağız tadıyla karpuz yemek için, koyu renkteki karpuzlarla, güneş yanığı olmayanlar, elle vurulduğunda ise tok ses çıkaranlar tercih edilmeli. Ürünü alırken, tırnakla hafifçe kabuğu kazındığında yeşil kısmın kolayca çıkması, şeklinin simetrik olması, toprakla temas eden bölümünün renginin ise açık sarı olmasına dikkat edilmeli” deniliyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2013, 19:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56