Kastamonulu Öğrenciler Fıstık Çamını İnceledi

Kastamonu Üniversitesi Orman Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrencileri, fıstık çamının incelenmesi için gerçekleştirdikleri teknik gezi kapsamında Yatağan’a gelerek incelemelerde bulundu.

Kastamonulu Öğrenciler Fıstık Çamını İnceledi
 Kastamonu Üniversitesi Orman Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Miraç Aydın, 7 öğretime üyesi ve üçü Erasmus programı kapsamında Türkiye’ye gelen Polonyalı öğrenciyle birlikte 29 orman mühendisliği bölümü öğrencisinin katılımıyla gerçekleştirilen teknik gezi, Türkiye’de Orman Yönetim Konseyi (FSC) standartlarına uygun tek orman bölge müdürlüğü olan Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’nün sorumluluk sahasına düzenlendi.

Türkiye’nin değişik bölgelerindeki ormancılık faaliyetlerinin yerinde incelenmesi, orman bitki ve ağaçlarıyla ilgili çalışmaların incelenmesi ve orman sahalarında yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler almak amacıyla gerçekleştirilen teknik gezide, Yatağan’daki çam balı üretimi, maden sahalarındaki rehabilite(iyileştirme) çalışmaları, fıstık çamının doğal yayılışı faktörleri ve orman yangınları ile mücadele konularında incelemelerde bulunuldu.

Heyet, Yatağan’a gelerek Orman İşletme Müdürü Bekir Doğan Demir’i makamında ziyaret etti ve ilçe hakkında bilgiler aldı.

Ziyaretin ardından Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü Turgut İşletme Şefi Fatih Özcan eşliğinde Yatağan’ın Katrancı Mahallesi’ne hareket eden heyet, buradaki fıstık çamlarının doğal yayılışlarını inceledi. Gezi süresinde Özcan, heyete işletmenin yanı sıra Yatağan hakkında bilgiler de verdi.

Ormancılık şirketlerinin ve idarelerinin FSC standartları yönünden değerlendirilmesi sürecinde tetkiklerde bulunan FSC Tetkikçiliği yetkisine sahip Türkiye’nin ilk FSC Tetkikçisi Kastamonu Üniversitesi Orman Mühendisliği Bölümü Silvikültür Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Sıvacıoğlu, FSC standartlarının Muğla Orman Bölge Müdürlüğü sorumluluk sahasına neler kazandırdığı yönünde incelemelerde bulunduklarını söyledi.

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’nün destekleriyle gerçekleştirilen gezinin bir hafta boyunca süreceğini belirten Sıvacıoğlu, Fethiye, Köyceğiz, Dalaman, Marmaris, Menteşe, Yatağan, Milas, Bodrum ve son olarak Seydikemer ilçelerinde teknik geziler gerçekleştireceklerini söyledi.

Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü’nün gezi sırasındaki desteklerinden dolayı çok mutlu olduklarını belirten Sıvacıoğlu, “Teknik gezinin düzenlenmesinde destekte bulunan Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’ne teşekkür ediyoruz. Yatağan’a gerçekleştirdiğimiz gezi sırasında Yatağan Orman İşletme Müdürü Bekir Doğan Demir’in bizlerle ilgilenmesi bizleri çok mutlu etti. Ayrıca gezi boyunca yanımızda olan Turgut İşletme Şefi Fatih Özcan da bölge hakkında verdiği bilgilerle bizlere çok yardımcı oldu. Orman personelleri ise göstermiş oldukları misafirperverliklerle bizlerin unutamayacağı bir teknik gezi oldu. Herkese ayrı ayrı teşekkür ediyoruz” dedi.

Teknik gezi süresince Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü’nce heyete ikramlarda bulunulurken içerisinde karaçam tohumlarının bulunduğu kalemler hediye edildi.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2014, 19:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68