“Katillere hak ettikleri cezaları vermeyenler bu suça ortaktır”

CHP Yatağan Kadın Kolları tarafından, her gün yeni bir örneğinin yaşandığı kadın cinayetlerine yönelik basın açıklaması yapıldı.

“Katillere hak ettikleri cezaları vermeyenler bu suça ortaktır”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yatağan Kadın Kolları Başkanı Ulviye Kızıldağ, parti binasında düzenlenen basın açıklamasında, kadın cinayetlerine tepki gösterdi.

Açıklamaya, CHP İlçe Başkanı Mehmet Kemiksiz, CHP’li Belediye Meclisi Üyesi Erbil Özdemir ve CHP’li kadınlar destek verdi.

Kızıldağ, burada yaptığı açıklamada, pandemi sürecinden en çok etkilenenlerin işçiler, emekliler, işsizler, yoksullar ve kadınlar olduğunu ileri sürdü.

Pandemi sürecinde kadına şiddeti arttığını kaydeden Kızıldağ, “Yeni infaz yasasının yarattığı tahliyeler ise şiddeti artıran önemli bir unsura dönüştü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun açıkladığı verilere göre mayıs ayında 21 kadın kardeşimiz, nisan ayında ise 20 kadın kardeşimiz erkekler tarafından katledildi. Daha birkaç gün önce Konya’da Nargül Yıldız, Muğla’da Zeynep Şenpınar, Manisa’da Gülnur Kocabaş, Rize’de Rukiye Çerman ve Diyarbakır’da Nurcan Polat ve niceleri erkekler tarafından öldürüldü” dedi.

Kızıldağ, caydırıcı yasalar uygulanmadıkça, erkek akıl, erkek yargı, erkek devlet anlayışı değişmedikçe, kadınları güçlendirici önlemler alınmadıkça şiddet önlenemeyeceğini belirterek, “Katillere hak ettikleri cezaları vermeden topum içine bırakanlar da bu suça ortaktır” ifadesinde bulundu.

Türkiye’nin kadın cinayetleriyle anılır bir ülke olmaktan çıkartılması gerektiğini vurgulayan Kızıldağ, şöyle konuştu:

“Biz, şiddeti öven tüm yaklaşımları teşhir edeceğiz ve katillerin hak ettiği cezayı alması için bütün davaların sonuna kadar takipçisi olacağız. Nafakayı kaldırmak için yasa hazırlıkları isteyenler İstanbul Sözleşmesi’nden devletinin imzasını çekmesi için uğraşanlar katledilen kız kardeşlerimizin cinayetlerinin sorumlusudur. Tüm bu olumsuzluklara rağmen yaşam hakkımızı savunmaya devam edeceğiz. Nafaka ile ilgili değişiklik yapmanıza izin vermeyeceğiz, 6284 sayılı yasaya dokunamayacaksınız. İstanbul Sözleşmesini tartışmaya açmanıza izin vermeyeceğiz. Aile içinde çizdiğiniz o sınırda yaşamayı kabul etmeyeceğiz. Kadınların ‘ölmek istemiyoruz’, ‘ölmeden koruyun beni’, ‘beni öldürdükten sonra mı tutuklayacaksınız’ çığlıklarının yükselmediği bir hayatı kuracağız. Yan yana gelerek dayanışarak yılmayarak, mücadele ederek kazanacağız. Hiçbir kadının saçının teli zarar görmeyene kadar tam eşitlik sağlanana kadar meydanlarda olmaya devam edeceğiz. Bu memlekette özgür ve eşit yaşayacağımız, emeğin sömürülmediği şehirlere inşa edeceğiz. Yaşasın kadınlar, yaşasın mücadelemiz.”

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68