banner80

Kavaklıdere Belediyesi’nden tarımsal atak

Kavaklıdere Belediyesi, yöre halkının tarımsal çeşitliliğini artırmak ve üreticilerin daha fazla gelir getirecek ürünlere yönelmesini sağlamak amacıyla, ilçede ilk defa siyez buğdayı yetiştirdi.

Kavaklıdere Belediyesi’nden tarımsal atak

Muğla’nın kırsal alandaki en küçük ilçesi Kavaklıdere, son yıllarda tarımsal alandaki başarılı çalışmalarıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir’in girişimleriyle belediyeye ait arazilerde zeytin, ceviz, ayva ve kuru fasulye yetiştiriciliği yapılırken, son olarak yüksek besin değerine sahip siyez buğdayı yetiştirildi.

Bir çiftçinin bedelsiz olarak belediyeye tahsis ettiği Çayboyu Mahallesi’ndeki 20 dönümlük araziye ekilen 210 kilogram tohumun, hasadı yapıldı. Yaklaşık 4 ton ürünün elde edildiği hasat sonrasında açıklamalarda bulunan Demir, Kavakldıere’yi birçok tarımsal üründe marka şehir haline getirmek istediklerini söyledi.

Demir, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bölgemiz çiftçilerinin organik üretim yapmalarının yanında genetiği ile oynamamış buğday üretimi yapmalarına örnek olabilmek amacıyla, ülkemiz topraklarının ata tohumlarından olan ve ülkemizde sınırlı alanlarda üretimi yapılan siyez buğdayını ilk defa Kavaklıdere ilçemizde üretmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Kavaklıdere’nin iklimi ve toprak yapısının analizlerinin yapılmasının ardından siyez ekimine geçtiklerini belirten Demir, Kavaklıdereli Mehmet Yılmaz Küçük’ün Kastamonu’nun İhsangazi ilçesindeki Ali Yüce’den temin edilen tohumların, Kavaklıdere’de iyi sonuçlar verdiğini söyledi.

Demir, ilçedeki vatandaşları yeni bir tarımsal ürünle tanıştırmanın heyecanını yaşadıklarını vurgulayarak, “Bölgede ilk defa ekimi yapılan siyez buğdayının ekiminden hasat dönemine kadar hiç bir ilaç ve gübre kullanılmadan tamamen organik olarak üretilmesine rağmen 1 kilo tohumdan 16 kilogram ürün oranında verimli ürün elde edildi. Siyez buğdayı, Anadolu topraklarında 12 bin yıldan fazla bir süredir üretiliyor. Siyez buğdayının çok yüksek besin ve vitamin değeri var. Siyez buğdayı, en verimli ve en lezzetli buğday türlerinden birisidir. Siyez buğdayı, ülkemizde sınırlı alanlarda, sınırlı miktarda üretiliyor ve bundan elde edilen değişik besin ürünlerini, ülkemizde bilinçli tüketiciler tarafından tercih ediliyor. Siyez buğdayı, ekonomik olarak diğer, buğday türlerine göre 3-4 kat daha yüksek fiyatlara pazar payı vardır. Bu projemiz ile  elde edilen ürünlerin bir kısmı üreticilerimize tohum olarak dağıtılmasıyla, siyez buğdayının Kavaklıdere ilçemizde üretiminin  yaygınlaşması ile birlikte bu toprakların ata tohumlarından birisini daha gelecek nesillere aktarmaya katkı sağlayacak olmanın yanında, Kavaklıdere çiftçilerimizin ürün çeşitliliği ile birlikte gelir düzeylerini arttırmak en büyük hedeflerimizden birisidir” diye konuştu.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet kaba
Mehmet kaba - 10 ay Önce

Sag ol baskanim

SIRADAKİ HABER

banner68