Kavaklıdere’de Tarih Gün Yüzüne Çıkıyor

Kavaklıdere İlçesi Derebağ Mahallesinde bulunan Hyllarima Antik kentte, Kavaklıdere Belediye Başkanlığı, Muğla Valiliği, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve Muğla Müze Müdürlüğünce ortak hazırlanan Proje kapsamında, Doçent Doktor Bekir Özer Başkanlığında kazı çalışmalarına başlanıyor.

Kavaklıdere’de Tarih Gün Yüzüne Çıkıyor


Muğla’nın denize kıyısı olmayan 2 İlçesinden biri olan Kavaklıdere İlçesi, doğal güzelliği, Yerküpe Mağarası, Yağlı pehlivan güreşleri, Gökçukur Yaylası, bakır - mermer el sanatları, gibi bir çok çeşitliliği İle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Şimdi de Derebağ Mahallesinde bulunan Hyllarima Antik kentte, kazı çalışmalarına başlanarak tarih gün yüzüne çıkarılmaya başlayacak.

Kavaklıdere belediye Başkanı Mehmet Demir bu konuda yaptığı açıklamada; ‘ Tarihi ve Kültürel Değerlerimize gün yüzüne çıkararak bu değerlerimize gelecek nesillere aktarmak ve ilçemizin tanıtımına katkı sağlamak için Derebağ Mahallemizde bulunan Hyllarima Antik kentimizde kazı çalışmalarına başlıyoruz. Kavaklıdere Belediye Başkanlığımız, Muğla Valiliğimiz, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitemiz ve Muğla Müze Müdürlüğümüzce ortak hazırladığımız Proje kapsamında, Doçent Doktor Bekir Özer hocamızın Bilimsel danışmanlığında Belediyemizde istihdam edilen 3 Arkeolog ve 12 İşçi ile yürütülecek olan Hyllarima antik kenti yüzey temizlik ve Kazı çalışmalarımıza Bismillah demiş olmanın mutluluğu yaşıyoruz’ dedi.

Elif Ertan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68