Kavaklıdereli esnaflar günde 10 defa toz alıyorlar

Muğla’nın Kavaklıdere ilçesindeki kanalizasyon çalışması nedeniyle oluşan tozdan etkilenen esnaflar, günde 10 defa dükkanlarının ve sattıkları ürünlerin tozunu alıyor. Gıda sektöründe hizmet veren bir işletmeci ise, sırf dükkanın tozunu alması için eleman aldığını söyledi.

Kavaklıdereli esnaflar günde 10 defa toz alıyorlar
 Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yüklenici firma aracılığıyla Kavaklıdere ilçesindeki eski kanalizasyon hattının bölgenin ihtiyaçlarının karşılamaması nedeniyle çalışma başlattı. MUSKİ ekipleri tarafından yapılan plan proje çalışmaları sonucunda bölgeye yaklaşık 18 bin metrelik yeni kanalizasyon şebeke hattı yapımı çalışmalarında sona gelindi.

Altyapı çalışmalarının neredeyse tamamlandığı, üst yapı çalışmalarının ise sürdüğü ilçede, yüklenici firmanın çalışmalar sırasında oluşan tozun önüne geçmediği iddia edildi. İlçedeki vatandaşlar ve esnaflar, oluşan tozun çevreyi kirletmemesi için sulanması gerektiğini fakat firmanın bu uygulamayı gerçekleştirmediğini iddia etti.

“Kalkan toz esnafı ekonomik açıdan olumsuz etkiledi”

Kavaklıdere Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ümit Alper, Turgut Özal Bulvarı’nda yapılan çalışma sırasında oluşan tozun çevredeki esnafları olumsuz etkilediğini ileri sürdü.

İlçenin önemli bir eksiğinin Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından dikkate alınarak giderilmesinin güzel bir gelişme olduğunu kaydeden Alper, yüklenici firma tarafından yapılan çalışma sırasında oluşan önlenebilecek mağduriyetlerin önlenmediğini söyledi.

Alper, oluşan tozun esnafı ekonomik açıdan olumsuz olarak etkilediğini savunarak, “Esnaf arkadaşlarımız bu konuda çok mağdur. Her gün sürekli şikayetler var, müşteri huzursuzluğu var. Müşteriye sağlıklı bir hizmet veremiyorlar, hijyen noktasında çok sıkıntılar yaşıyoruz. Değirmencisi, lokantacısı, büfecisi özellikle bu cadde üzerinde hediyelik eşya satan bakırcı arkadaşlar, tamamen bu mağduriyeti yaşıyor” dedi.

Sorunun Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne iletilmesi nedeniyle Ramazan Bayramı öncesinde bir ekip göndererek bölgede incelemelerde bulunduğunu anlatan Alper, şöyle konuştu:
“Gelen kontrolör arkadaşlara, buranın sulama sıkıntısından bahsedildi. Bu işlemin yüklenici firmanın sorumluluğunda olduğunu ve eğer yüklenici firma bunu yapmaz ise bayramdan sonra büyükşehir olarak bir tane arazöz getirip günde 2-3 defa buraları sulayarak toz sıkıntısını giderilip esnafın mağduriyetini giderileceği belirtildi. Fakat zaman geçmesine rağmen konuyla ilgili gelişme yaşanmadı. Mağduriyetlerimiz sürekli devam etti. Bu mağduriyetlerden sonra sürekli telefon açtık. Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ Genel Müdürlüğünde telefon görüşmelerimizin hepsi kayıtlıdır. Defalarca genel müdürlük yetkilileriyle ve daireyle görüştük. Yetkililer, yüklenici firmanın sulama işlemini yaptığını ileri sürdü, biz ise aksini savunduk ve ilçedeki kamera kayıtlarını incelemelerini istedik.

Alper, ilçe belediyesinin hizmet alanında olmamasına rağmen zaman zaman bölgeyi suladığını fakat yeterli olmadığını belirterek, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin yüklenici firmanın çalışmalarını kontrol etmediğini ileri sürdü.

Sorunlarına bir an önce çözüm bulunmasını isteyen Alper, şunları söyledi:
“Esnafımızın hediyelik eşya satabileceği sadece yaz mevsimi var. Şuan bütün mallar, dükkanlar toz içerisinde olduğu için satış yapamıyoruz. Keza sıhhi müessesemiz olan lokantalarımız, büfelerimiz, kahvehaneler ve değirmen var. Bu güzergah üzerindeki esnaflarımızın hepsi tozdan dolayı bu hizmeti veremiyorlar. Tamamen müşteri kaybına uğradılar. Ayrıca bu cadde üzerindeki evlerde de sıkıntı var. Biz esnaf ve sanatkarlar odası olarak öncelikle esnafımızın mağduriyetini dile getiriyoruz. Baştan aşağıya yapım çalışması yapılan bu caddenin sulanmasını talep ediyor, bu tozdan kaynaklanan mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz.”

Toz silmek için eleman aldı

Turgut Özal Bulvarı üzerinde restoran işletmeciliği yapan Adli Yıldız, restoranın bir kısmının açık, bir kısmının ise kapalı olduğunu söyledi. Sıcak havada restoranın açık kısmında oturmak isteyen müşterilerinin oluşan toz nedeniyle içeride oturmak zorunda kaldığını fakat toz zerrelerinin restoranın kapalı kısmına da nüfuz ettiğini kaydeden Yıldız, toz nedeniyle ciddi bir müşteri kaybı yaşadıklarını iddia etti.

Restoranın açık kısmındaki masa ve sandalyeleri günde 10 defa temizlediklerini ve üstesinden gelemeyince de sadece bu işle uğraşması için bir eleman aldığını anlatan Yıldız, “Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin çalışması bizleri mutlu etti fakat bu işin takipçisi olmaması bizi üzdü. Yüklenici firmanın burayı sulamadığını söylediğimizde, büyükşehir yetkilileri bize ‘herkes kendi dükkanının önünü sulasın’ diye cevap verdiler. Bu nasıl bir hizmet anlayışıdır. Buradaki tozun tek sebebi dükkanların önündeki bölümler değil. Cadde boyunca kalkan tozlar dükkanlarımızı toz içerisinde bırakıyor” dedi.

Tozdan ürün sergileyemiyorlar

Bakır ve hediyelik eşyalar satışı yapan Mehmet Faik Alper ise, yaklaşan yağlı güreş festivalinde bölgeye çok sayıda ziyaretçi geleceğini ve oluşan toz nedeniyle bu ziyaretçilerin ilçe merkezindeki işletmelere uğramadan güreş alanına gidebileceğini savundu. Bu durumun kendileri için büyük bir kayıp olacağını aktaran Alper, “Toz nedeniyle dükkanımızın önünde ürün sergileyemiyoruz. İçerideki ürünlerimiz de toz içerisinde. Her gün büyük bir çabayla satışa sunduğumuz ürünlerimizi temizliyoruz. Yoksa vatandaş satın almak istemiyor” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2017, 11:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner96