Kavaklıdere’nin yüz akı, kral dairelerini süslüyor

Dünyada sadece Muğla'nın Kavaklıdere ilçesinde çıkarıldığı belirtilen Milas leylak ve sedef mermerinin yüzde 95'i, ihraç edildiği 36 ülkedeki lüks yapılarda kullanılıyor.

Kavaklıdere’nin yüz akı, kral dairelerini süslüyor
 Muğla Mermerciler Derneği Başkanı Abdullah Koçar muhabirimize, Milas leylak ve sedef taşlarının Muğla'ya has güzel görünümlü bir taş olduğunu vurguladı.

Bu türün dayanıklılığı ve kalitesinin yanı sıra az üretilmesi nedeniyle dünyanın en kıymetli taşlarından biri olduğunu kaydeden Koçar, "Sedef ve leylak, herhangi bir mermer taşı değildir. Güzel görünümü ve kalitesi nedeniyle özel projelerde kullanılmaktadır. Özellikle otellerde kullanılan taşlar, lüks tekne ve yatların banyo ve mutfaklarını bile süslemektedir" dedi.

Koçar, leylak ve sedefin çıkarıldığı Muğla'da mermerciliğin, ildeki en önemli sanayi kuruluşlarından biri olduğunun altını çizerek, kentteki 100 mermer fabrikası ile 70 mermer ocağının 10 bin kişiyi istihdam ettiğini dile getirdi.

Kral dairelerini süslüyor

Dumanlar Mermer Genel Müdürü Ahmet Hayati Ersoy, yaptığı açıklamada, Milas leylak ve sedef mermerlerinin dünyada sadece Kavaklıdere ilçesine bağlı Kestanecik Mahallesi’nde çıkarıldığını ve kalitesi nedeniyle bu taşların, diğer taşlara oranla daha kıymetli olduğunu söyledi.

Leylak ve sedef mermerlerinin diğer mermer çeşitlerine kıyasla daha kaliteli ve güzel görünümlü olması nedeniyle rağbet gördüğünü ifade eden Ersoy, ocaktan çıkarılan mermerin, fabrikada işlendikten sonra 36 ülkeye ihraç edildiğini söyledi. Ersoy, çıkarılan ürünün sadece yüzde 5‘lik kısmının iç pazara sunulduğunu, ihraç edilen ürünlerin ise Kıbrıs, Irak, Dubai, Katar, Kuveyt ve Singapur gibi ülkelerdeki 5 ve 7 yıldızlı otellerin kral dairelerinin yapımında kullanıldığını kaydetti.

Ocağın kurulduğu yıl olan 1992 yılından beri leylak ve sedef ürettiklerini kaydeden Ersoy, 2003 yılında kurulan fabrikada 2005 yılından itibaren ocaktan çıkarılan mermerlerin işlenmeye başlandığını söyleyerek, “Milas leylak ve Milas sedef taşı, dünyada sadece Kavaklıdere ilçesine bağlı Kestanecik Mahallesi’nde üretilmektedir. Bunun haricinde her hangi bir yerde üretimi söz konusu değil. Milas leylak ve Milas sedef taşı, fiziksel ve kimyasal yapıları bakımından ince kristal olmasından dolayı, kesilmesi ve cilalanması çok daha sert ve aynı zamanda da kaliteli bir işçilik gerektiriyor” şeklinde konuştu.

Fabrikada işlendikten sonra yüzde 95’i ihraç edilen sedef ve mermerin, özellikle iç ve dış yapı kaplamaları, yer döşemeleri, mutfak tezgahları ile lavabolarda kullanıldığını anlatan Ersoy, “Şuan Dumanlar Mermer olarak 36 ülkeye ihracatımız devam etmektedir. Başta Ortadoğu, Uzakdoğu ve Avrupa ülkelerinin neredeyse tamamına ihracat yapıyoruz. Ürün çeşidine göre Amerika, Kanada, Avustralya gibi ülkelerde de pazarlarımız var” ifadelerinde bulundu.

Bölgedeki leylak ve sedef üretimi yapan firmalar arasında yüzde 80’lik dilime sahip olan firmanın, ocakta çalışan 55 ve fabrikada çalışan 90 personelle, sektörün öncülerinden olduğunu söyleyen Ersoy, yıllık 600 bin metrekare satış yaptıklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Yurt dışı pazarlarında satışını gerçekleştirdiğimiz ürünlerde, birçok özel projelerde, özellikle 5 ile 7 yıldızlık otel projelerinin kral dairelerinde olmak üzere, devlet dairelerinin iç ve dış kaplamalarında, gümrük müdürlüklerinin tüm alanlarında, leylak ve sedef taşlarının uygulama alanlarını görebiliyoruz. Bu da tabii ki bizim taşımıza olan talebin, kalitesinden dolayı yüksek olduğunu gösteriyor.”

Dumanlar Mermer Ocağı’nın müdürü Fırat Deniz ise, ocakta blok halinde ürün elde ettiklerini kaydederek, sedef ve leylak mermerlerini diğer mermer çeşitlerinin üzerinde tuttuklarını söyledi.

 

Deniz, dünyada sadece Kestanecik Mahallesi’nde çıkartılan sedef ve leylak mermerlerini çıkarmak için her türlü hava koşulunda, yoğun bir çaba sarf ettiklerini belirterek, “Bu üretimi yaparken dağ kesme ve sondaj makinelerini kullanıyoruz. Bu makinelerin yardımları sayesinde, devirdiğimiz kayaları yazlık diye tabir ettiğimiz bölgeye çekiyoruz. Buradaki taşları, daha sonra sayalama makinesi ile blok üretimi yapıyoruz. Blokların fabrikaya sevkiyatını yaparak biçilmiş ürün elde ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2015, 20:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Alsan
Mehmet Alsan - 7 yıl Önce

Neden Kavaklıdere de çıkan taşa Milas Leylak ve Milas Sedef derler ki....

SIRADAKİ HABER

banner68