“Kavgaysa Kavga!...

Muğla’da bulunan Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallerinin EÜAŞ’tan alınarak Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na bağlanması nedeni ile Yatağan’da bulunan Türkiye Maden İşçileri Sendikası Yatağan ve Havalisi Şube Başkanlığı ve TES İŞ Sendikası Yatağan Şubesi geçtiğimiz günlerde açıklamış oldukları eylem plânı kapsamında Termik Santral önüne Direniş Çadırı kurdular. Eylemde konuşma yapan Maden İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin; “Kavgaysa kavgaya da varız” dedi. Girgin’in ardından işçilere hitaben konuşma yapan TES İŞ Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik; “Bizim emeğimizden başka satacak, zincirlerimizden başka kaybedecek hiç bir şeyimiz yok” diyerek özelleştirme politikasına karşı ateş püskürdü.

“Kavgaysa Kavga!...
HABERİN GALERİSİ
Kavgaysa kavga

Kavgaysa kavga

 Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallerinin Elekrik Üretim Anonim Şirketi’nden (EÜAŞ) alınarak Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na bağlanması ve 31 Aralık 2016 tarihine kadar özelleştirilmesine yönelik kararın resmi gazetede yayımlanmasının ardından Santrallerde ve kömür işletmelerinde çalışan işçilerin örgütlü olduğu Tes-iş ve Maden-iş Sendikalarının eylemleri aralıksız sürüyor. Enerji ve maden işçileri bu kapsamda dün Yatağan Termik Santrali önünde direniş çadırı kurdular. Dün saat 16.00’da termik santral önünde yapılan eylem ve çadır kurulma eylemine Türkiye Maden İşçileri Sendikası Yatağan ve Havalisi Şube Başkanı Süleyman Girgin, TES İŞ Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, ESM Muğla İl Temsilcisi Ferruh Eyüboğlu, Memur Sen Şube Başkanı Ramazan Girgin, TES İŞ ve Maden İş sendikası yöneticileri ve sendikaya kayıtlı işçiler ile KESK’e bağlı memurlar katıldılar. Eylemde katılımcılara hitaben ilk konuşmayı yapan TES İŞ Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik; “İşine, aşına, çocuklarının geleceğine ve ülkesine sahip çıkan Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy’ün, yürekli enerji ve maden işçileri…

15 Ocak günü burada kurduğumuz direniş çadırımızı hep birlikte zafer türküleri ve halaylarla sökerken 2013 yılını Mücadele ve Direniş yılı ilan ederek,

 “Umarım bizi yönetenlerin aklı başına gelir de bizi bir daha test etmeye kalkmazlar… İnşallah bu çadırı bir daha kurdurmazlar.” demiştik.

Görüyoruz ki  bizi yönetenler, hala Yatağanın geçilmez olduğunu anlayamamışlar…

İşte onurlu tarihi yeniden yazmak için buradayız.

Direniş çadırımızı  kurarak, direnişimizi büyütmek için 24 saat nöbet tutacağız, tüm ülkeyi Yatağan ve direniş alanı  yapma kararı aldık..

Bu aldığımız kararı Enerji ve Maden işçilerine yaraşır şekilde, fedakarca ve bir örgüt disiplini içersinde sonuna kadar,

sahip çıkacakmıyız arkadaşlar…?

Direnmeye karar vermek,  zafere atılan ilk adımdır.

Direnmeye başlamak zafere biraz daha yaklaştırır insanı.

Bir direnişte hiçbir şey kendiliğinden olmaz.

Her şey yoğun bir emeğin, göze alınan bedellerin ürünüdür.

Yatağan, Milastan sonra Muğla sınırsızlık meydanında, Bodrum’da ve Turgutreis’te imza kampanyalarımız devam ediyor.. Halkımızın her kesimini yanımıza almamız gerekiyor..Biliyoruz ki şimdiye kadar halkın içinde olmadığı direnişler hep başarısız olmuştur.

Ama esas olan bizleriz… Biz varsak kavga var, direniş var,  halk var…

Birlik ve beraberliğimizi muhafaza ettiğimiz sürece, haklıyız, güçlüyüz, biz kazanacağız…Gün birlik ve mücadele zamanıdır…

Değerli Arkadaşlar,

Geçtiğimiz cuma günü imza standında kadınlarımızın, eş ve çocuklarımızın yaptığı basın açıklamasını hep birlikte tanık olduk. Daha bir umutlandırdılar bizi… gördük ki onlar’da en az bizler kadar kararlılar. Hepsini canı gönülden kutluyorum..

Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallarında  çalışan TES-İŞ ve MADEN-İŞ üyeleri tek bir vücut, tek bir yürek olarak yıllardır ÖZELLEŞTİRMEYE karşı vermiş  oldukları mücadeleden bugünde, yarında asla taviz vermiyecektir.

Bizler yıllardır enerjide özelleştirmenin halkımız için pahalı elektrik olduğunu, ülkemiz açısından belirsizlik, karanlık olduğunu, hatta vatana ihanet olduğunu haykırıyoruz…

Enerji ve Maden İşçileri olarak Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için düşüncesiyle hareket ettiğimiz sürece, İşimiz, aşımız, geleceğimiz için, en önemlisi ülkemiz için, hep birlikte kuracağımız barikatlarımızla ve üretimden gelen gücümüzle onurlu tarihi yeniden yazacağımıza inanıyorum.

Çünkü bizim emeğimizden başka satacak, zincirlerimizden başka kaybedecek hiç bir şeyimiz yok.

Arkadaşlar geldiğimiz yer sözün bittiği yerdir. Gemileri yaktık… Geri dönüş yok... Ne bedel ödenecekse ödemeye hazırız.

Bizim işyerlerimiz satılık değil…!

Buna asla izin vermeyeceğiz.

Verecekmiyiz arkadaşlar..?

Santrallerimizin, Madenlerimizin sahipsiz olmadığını bir kez daha dosta, düşmana göstermek için buradayız.

Bu işyerleri kar ediyorsa, bu işyerleri her yıl vergi rekortmeni olarak devlete vergi veriyorsa bizlerin sayesinde arkadaşlar. Bizler üretiyoruz. Bizlerin emeği, bizlerin alınteri, bizlerin çabası gayreti sonucudur.

Siyasi iktidar Termik Santrallerimizi ve Maden ocaklarımızı yerli ve yabancı sermayeye peşkeş çekmekten derhal vazgeçmelidir.

Çünkü satacakları babalarının malı değil, Devlete emanet edilmiş Milletin malıdır…

Bize bu işyerleri miras kalmadı, onları çocuklarımızdan ödünç aldık…!

Satacağız dedikleri santrallerde hala trilyonlarca liralık büyük yatırım ve ihaleler yaparak özel sektöre yaranma telaşındalar.

Gücünüzü, gücümüzü dosta düşmana gösterelim. İşçilerin gücünün sadece işyerlerinde değil, sadece meydanlarda değil sandıkta da göstereceğiz.

Siyasi iktidara buradan sesleniyorum. Emeğimizle oynamayın.  Bu bizim sonumuz olursa sizin de sonunuz olur diyoruz. Onurumuz, işimiz, aşımız, geleceğimiz, ülkemiz için savaşsa savaş diyoruz…

Gücümüzü sandıkta gösterecekmiyiz arkadaşlar…?

Buradan bizlere her zaman destek veren halkımıza, tüm sendikalara, özellikle  TÜRK-İŞ’e çağrıda bulunuyoruz. İşçi sınıfının üzerindeki ölü toprağı kaldırmak için sizleri YATAĞAN’a davet ediyoruz.  Gelin bu direnişe güç verin, gelin işçi sınıfının birlik beraberlik ve dayanışmasına öncülük edin. Destek verin, omuz verin güç verin  Her yeri Yatağan yapalım..

Gazamız Mübarek olsun arkadaşlar…!

“Mücadele edenler her zaman kazanamazlar ama kazananlar hep mücadele edenler olmuştur.”diyor.

Yürekli Enerji ve Maden işçisi arkadaşlarım adına hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.

TES İŞ Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik’in konuşması esnasında eyleme katılan işçiler sık sık “İşçi Memur Ele ele genel greve, Sermayenin itleri, sattırmayız kitleri, Direne direne kazanacağız” gibi sloganlar attılar.

Fatih Erçelik’in ardından ESM Muğla İl Temsilcisi Ferruh Eyüboğlu ve Maden İş Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin de birer konuşma yaptılar. Türkiye Maden İşçileri Sendikası Yatağan ve Havalisi Şube Başkanı Süleyman Girgin, YEAŞ Genel Müdürü İ. Hakkı Gül’ün Santral önünde direniş çadırı kurdurmayacağını iddia ederek; “Bizim için madenler ve santraller vatandır. Vatanı korumak için kimseden izin alacak değiliz. Gerek Yatağan’da gerek Milas’ta ihaleler iptal edildi ancak termik santralde 25 milyonluk ihale iptal edilmedi, neden biliyor musunuz? Çünkü buraları alıcı firmalara sıfır sorunsuz olarak teslim etmek istiyorlar. Bizim kavgamız özelleştirme politikasıyladır. Bizler yetkililerden bu kararın kaldırılmasını istiyoruz. Özelleştirme yüksek kurulu kararı kaldırılmadıkça bu çadır da buradan kaldırılmayacaktır. Gerekirse Ankara’ya kadar çoluk çocuk yürüyeceğiz. Hükümet Mısır’ın, Filistin’in sorunlarını duydu ama özelleştirmeye karşı işçinin sorunlarını duymadı. Bizim de sesimizi duyurmamız için dağa mı çıkmamız lazım?” şeklinde konuştu.

Yatağan İlçe Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekiplerin önlem aldığı eylemde direniş çadırının kurulmasının ardından işçiler olaysız bir şekilde dağıldılar.

 

 

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2013, 20:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68