‘Kaybedersek Bu Gemi Hepimizi Batırır'

Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy termik santralleri ile kömür ocaklarının özelleştirme plan-ları içinde yer alması sendikaları sürekli eylem kararı almaya iterken, Cuma günü Yatağan Esnaf ve Sanatkarlar Odası'na gerçekleştirilen ziyarette özelleştirmeye karşı topyekün mücadele verilmesi gerektiği belirtildi ve; “Kaybedersek, bu gemi hepimizi batırır” denildi.

‘Kaybedersek Bu Gemi Hepimizi Batırır'
 Yatağan işçisinin özelleştirmeye karşı verdiği mücadelede Yatağan esnafının ve halkının desteğini tamamen arkasına almayı hedefleyen işçi sendikaları Cuma günü Esnaf ve Sanatkarlar Odası'nı ziyaret ederek Oda Başkanı Mustafa Kuzu ile bir araya geldiler ve görüş alışverişinde bulundular.

Maden-İş Sendikası Yatağan  ve Havalisi Şube Başkanı Süleyman Girgin ile Tes-İş Sendikası Yatağan Şubesi Başkanı Fatih Erçelik tarafından gerçekleştirilen ziyaret sırasında yapılan açıklamalarda, Yatağan'ın halkıyla ve esnafıyla topyekün mücadele vermesinin önemine vurgu yapılarak; “Kömür ocaklarının ve santralin özelleştirilmesi sadece işçi mağduriyeti doğurmayacaktır. Bu kurumların özelleştirilmesiyle başta ülke ekonomisi olmak üzere yerel ekonomimiz yani Yatağan ekonomisi de ciddi darbe alacaktır ve bu durumdan doğal olarak çalışanlarımızla beraber esnaflarımız da etkilenecek ve mağdur olacaktır. 

Hem Yatağan'da dolaşan para hacminde bir daralma olacak hem de alışveriş sirkülâsyonunda ciddi bir kayıp yaşanacaktır” denildi.

'Yatağan Fakirleşecek, Zenginler Büyüyecek'

Ayrıca, ziyaret sırasında sendika şube başkanları tarafından yapılan konuşmalarda, özelleştirme planlarının Yatağan ekonomisini alt üst edeceği de belirtildi.

Gelir getiren kurumların satışının zenginlere rant sağlayacağını iddia eden Şube başkanları tarafından yapılan ortak açıklamada; “4 günlük geliriyle tüm giderlerini karşılayıp geri kalan 26 gün devlete gelir getirecek karlılık oranıyla çalışan bu Kurumlarımızın özel sektöre devri; makro ekonomik olarak ta yan etkiler doğuracak hayat pahalılığı ve enflasyon artacak, elektrik faturaları kabaracak vatandaşa hizmet için harcanan  trilyonluk meblağlar birkaç holdingin daha da zenginleşmesine neden olacaktır. Sonuçta ülke devlet fakirleşecek halk fakirleşecek ama yandaşlar zengin olacaktır” ifadeleri kullanıldı.

'Geleceğini Düşünen Destek Vermeli'

Özelleştirme girişimleri gerçekleştiği taktirde Yatağan'ın ekonomik hacminde meydana gelecek daralmanın masaya yatırıldığı görüşmeler sırasında; “Tüm bunlara baktığımız zaman mesele yalnız işçinin mağdur olması meselesinden ibaret değildir. Biz başlattığımız bu mücadeleye esnaf odasından sadece destek istemiyoruz.

Esnaf Odamız nasıl ki vergi ve SGK ödemelerindeki yükselişe tepki gösterip esnafının hak ve hukukunu koruyup mağduri-yetlerini gidermeye çalışıyorsa aynı refleksle hareket edip özelleştirme sonrasında ortaya çıkacak olumsuzluklar konusun-da da esnafını koruyacağına olan inancımız tamdır.

Bu konuda şimdiye kadar her zaman Yatağan ve İşçinin menfaati için her zaman yanımızda oldunuz.

Şu anda Maden ve Enerji işçileriyle Yatağan esnafı arasında hiçbir ayrım yoktur hepimiz aynı geminin içindeyiz. Bu gemi batarsa hepimiz birlikte batarız ama kimimiz boğulur kimimiz çırpınır ama sonuçta hepimiz zarar görürüz. Her sabah çarşı içindeki farklı bir esnafımızın yanına gidip çay içiyoruz ve onlarla görüş alışverişinde bulunuyoruz. Tespitimize göre esnafta özelleştirmeye karşı ciddi bir tepki var.

Bir çoğu özelleştirmeden kendilerinde zarar göreceği kanaatini ve kaygısını taşıyor. Bizim bugünkü ziyaretimiz bunun farkında olmayan insanlarımızın özelleştirmenin yöremizde yaratacağı olumsuz sonuçlarını iş işten geçmeden görmelerini sağlamak, farkında olmayanlara farkındalık yaratmaktır. Yapacağımız tüm eylemlerde Yatağan halkını ve Yatağan esnafını yanımızda görmek istiyoruz” ifadeleri de dikkat çekti.

Esnaflar Özelleştirmeye Karşı

Ayrıca, Yatağan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mustafa Kuzu'nun ziyaret sırasında kullandığı özelleştirme karşıtı söylemler de dikkat çekti.

Esnaf Odası'nın süreci yakından takip ettiğini belirten Mustafa Kuzu; “Şunu özellikle belirtmek istiyorum ki; Yatağan Esnaf ve Sanatkarlar Odası olarak özel sektöre karşı değiliz ancak, gelir getiren kurumların özelleştirilmesine karşıyız. Bu konuda esnaflarımızın pek çoğu da hem fikir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2013, 19:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet dağlı
mehmet dağlı - 7 yıl Önce

özel sektöre karşı değiliz özelleştirmeye karşıyız ne demek anlayan beri gelsin.özelleştirmenin özel sektöre karşı olmakla ne ilgisi var ya da bu söylenerek nereye mesaj verilmiye çalışılıyor ben annamadım

ali
ali - 7 yıl Önce

Devlete sırtına dayayıp yan gelip yatanlar düşünüyor bu özelleştirme yi aslında bir bakıma iyi olacak çünkü askeri ücretle çalışanlar biraz daha göz önünde bulunacak 750 tl ile nasıl geçiniliyor bunu bilen var mi aç gözlü olmayalım lütfen

ernesto
ernesto - 7 yıl Önce

Özelleştirme ihanettir.halkın 90yıllık birikimlerini eşe dosta,dünüre,damada peşkeş çekmektir.mirasyedi gibi bu akp li kan emiciler...

SIRADAKİ HABER