Kaymakam Özkan, zehirlenen vatandaşları ziyaret etti

Yatağan Kaymakamı Gökay Özkan, gıda zehirlenmesi yaşayan ve Yatağan Devlet Hastanesi’nde tedavi gören hastaları ziyaret etti. Öte yandan Muğla Valiliği, şuana kadar Muğla genelinde sağlık kurumlarına 157 kişinin başvuru yaptığını açıkladı.

Kaymakam Özkan, zehirlenen vatandaşları ziyaret etti
 Yatağan Kaymakamı Gökay Özkan, çarşamba günü okullarında ve işyerlerinde yedikleri yemeğin ardından mide bulantısı, kusma ve ishal şikayetlerinden dolayı Yatağan Devlet Hastanesi’ne başvuran ve burada gıda zehirlenmesi teşhisiyle tedavi altına alınan vatandaşları ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini iletti.

Beraberinde Yatağan İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Baykal ile birlikte hastaları ziyaret eden Özkan, hastalara ve yakınlarına, konuyla ilgili adli sürecin başladığını ve yaşanan acı olayın hesabının sorulacağını söyledi.

Özkan ve Baykal, daha sonra Yatağan Devlet Hastanesi Başhekimi Bülent Gökkuş’tan yaşanan olayla ilgili bilgiler aldı.

Muğla’da 157 kişi gıda zehirlenmesi geçirdi

Öte yandan Yatağan ve diğer ilçelerde yaşanan gıda zehirlenmesiyle ilgili olarak Muğla Valiliği tarafından yazılı basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada, açıklamanın yapıldığı an olan Perşembe günü saat 14.19 itibarıyla 157 kişinin benzer şikayetlerden dolayı sağlık kurumlarına başvurduğu bildirildi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Muğla Sıtkı Koçman Eğitim Araştırma Hastanesi’ne 41, Kavaklıdere Devlet Hastanesi’ne 19, Datça Devlet Hastanesi’ne 36 ve Yatağan Devlet Hastanesi’ne 61 kişi olmak üzere 157 kişi bulantı ve kusma şikayetleri ile belirtilen hastanelere başvuru yapmıştır.

Konuyla ilgili Muğla Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi, Çevre ve Çalışan Sağlığı Şubesi ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü koordineli olarak yerinde inceleme ve araştırma yapmıştır. Bu hastanelerimize başvuruda bulunan kişilerin durumlarının iyi ve stabil olduğu, vakaların çoğunun ayaktan tedavileri yapılarak taburcu edilmiştir. Ayrıca olayın çıkış noktasının tespiti için Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü birimlerince ilgili yemek şirketine gidilerek çevre sürüntü örnekleri, su ve yemek numuneleri alınmıştır. Alınan numunelerinin analizleri ilgili kurumlarca yapılmaktadır. Olayın meydana gelişinde kusurlu olan varsa gerekli idari ve cezai işlemler ivedilikle yapılacaktır.”

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2015, 10:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68