Kazan Göleti % 80 Kapasiteye Ulaştı

3 Milyon metreküp su taşıma kapasitesiyle 4970 dönüm tarım arazisine hizmet veren Kazan Göleti’nden 2013 Mayıs ayı başından bu yana 470 000 metreküp su kullanıldığı öğrenildi. 2013 yılı yaz dönemi için su sıkıntısı yaşamayacaklarını belirten Kazan Göleti Sulama Birliği Başkanı Asım Demirel; “Yaz dönemine yaklaşık 2 milyon 400 bin metreküplük su rezerviyle girdik. Mayıs ayı başından bu yana su dağıtımı yapıyoruz. Yaz döneminde su sıkıntısı yaşamayacağımızı öngörüyoruz” dedi.

Kazan Göleti % 80 Kapasiteye Ulaştı
 Bozüyük ve Bozarmut beldelerinin yanı sıra Gökpınar, Bahçeyaka, Akgedik, Karakuyu ve Alaşar gibi köylerin su ihtiyacını karşılayan Kazan Göleti 2013 yaz dönemine 2 Milyon 400 bin metreküplük su rezerviyle girdi. 
Toplam kapasitesi 3 milyon metreküp olan Kazan Göleti’nin yaz dönemi sulama suyu dağıtımına Mayıs ayı başında başladığını belirten Kazan Göleti Sulama Birliği Başkanı Asım Demirel bu süre zarfında 470 Bin metreküp suyun dağıtımını gerçekleştirdiklerini belirterek; “Toplam 7 belde ve köyün su ihtiyacını karşılayan Kazan Göleti şu anda 4970 dönüm araziye hizmet veriyor. Bu rakam Yatağan için oldukça önemli. Bugün (dün) itibariyle toplam 1592 dönüm alan için çiftlerimizin başvurularını kabul ettik. Ancak bu rakamın önümüzdeki günlerde 2500 dönüme ulaşacağını düşünüyoruz ve halen beyan kabulüne devam ediyoruz. Kazan Göleti’ndeki toplam su rezervi bu yıl sıkıntı yaşamayacağımızı gösteriyor” dedi ve Kazan Göleti’nin kapasitesinin Alaşar Suyu projesiyle artacağına da vurgu yaparak; “Alaşar Çayı suyunun Kazan Göleti’ne akıtılması çalışmaları önümüzdeki günlerde başlayacak. Proje tamamlandığında Kazan Göleti’nin 3 milyon metreküplük kapasitesi tamamen doldurulacak” dedi. 
Ayrıca Kazan Göleti’nin hizmet verdiği tarım arazilerinin tarım çeşitliliği hakkında da bilgi aldığımız Asım Demirel; “Söz konusu tarım arazilerinde yetiştirilen ürünler genel olarak yem bitkileri üzerine. Mısır önemli paya sahip bunun yanı sıra, yonca, buğday gibi tarım ürünleri de yetiştiriliyor. Ayrıca, çeşitli sebze ve meyve  yetiştiriciliği de yapılıyor. Ancak ileriki dönemlerde çiftçilerimizin daha fazla gelir elde edebileceği tarım ürünleri yetiştirebilmesi için girişimlerimiz olacak. Kazan Göleti Sulama Birliği olarak sulama imkanlarının artırılmasının yanı sıra, üyelerimize her konuda destek olmayı hedefliyoruz. Yatağan tarımının yeni projelere ihtiyacı var” şeklinde konuştu. 
Bilindiği üzere Kazan Göleti 2012 yılı yaz dönemine 1 Milyon 861 metreküplük su rezerviyle girmiş ve 1465 dönüm alanın sulamasında 1 Milyon 371 metreküp su kullanılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2013, 18:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER