Kazan Göleti’nde Su Kalmadı!

Bu yılın kurak geçmesi nedeniyle Kazan Göleti’deki doluluk oranı ortalamanın neredeyse yarısında seyrederken, Deştin Çayı’nı Kazan Göleti’ne bağlayacak olan derivasyon çalışmaları da sürüyor.

Kazan Göleti’nde Su Kalmadı!
 İhaleyi alan firma tarafından 31 Kasım 2013 tarihinde teslim edilmesi gereken derivasyon hizmeti, ihaleyi alan firmanın işe geç başlaması ve derivasyon için gereken boruların birbirine kaynak yapılma işinin bir kaynak makinesiyle yaklaşık 40 dakika sürmesi nedeniyle belirtilen tarihte bitirilemedi ve çalışmalara hâlâ daha devam ediliyor.

Yatağan’a bağlı Karakuyu Köyü Kazan Deresi üzerinde 1992-1995 yılları arasında sulama amaçlı inşa edilen Kazan Göleti'ne Deştin Çayı'nın akıtılması için başlatılan derivasyon çalışmalarının belirtilen tarihte bitirilememesi, bu yılın kurak geçmesiyle birlikte Kazan Göleti’nin su seviyesinin son yılların en düşük seviyesine düşmesine sebep oldu.

Deştin Çayı’nı Kazan Göleti’ne akıtarak Kazan Göleti’nden daha fazla verim alınmasını sağlamak amacıyla hayata geçirilmek istenen derivasyonun faaliyete girmesiyle birlikte, Bozarmut, Bozüyük, Akgedik, Gökpınar, Bahçeyaka, Yeni Karakuyu ve Alaşar olmak üzere 7 yerleşim biriminde tarımsal alanların sulaması amaçlı kullanılan Kazan Göleti'nde yaz aylarında yaşanan susuzluk sorunu da ortadan kalkmış olacak.

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Kazan Göleti Sulama Birliği Başkanı Asım Demirel, derivasyon inşaatı ihalesini alan firmanın işe geç başlamasıyla derivasyonun hayata geçemediğini ve bu yılın kurak geçmesi nedeniyle Kazan Göleti’nde yeterli suyun birikmediğini belirterek 2014 yılı sulama sezonunu çok zor geçeceğini söyledi.

Demirel, yaptığı açıklamada; “İhaleyi alan firma tarafından derivasyon inşaatının 31 Kasım 2013 tarihinde bitirilmesi gerekiyordu. Fakat ihaleyi alan firmanın işe geç başlaması ve derivasyonda kullanılan boruların birbirlerine monte edilmesinde kullanılan kaynak makinesinin 1 adet olmasından dolayı 40 dakikada sadece 2 boru birbirine monte edilebiliyor. Bu da haliyle işi yavaşlatıyor. İnşaat hâlâ daha devam ediyor. Kazan Göleti’ne can suyu olacak bu projenin faaliyete geçmesinin gecikmesi, beraberinde bu yıl oluşan kuraklıkla birlikte, göletteki su oranının çok düşük seviyelerde olmasına sebep oldu. Bu şekilde devam ettiği takdirde, 2014 yılı sulama sezonunda ciddi zorluklar yaşayacağımızı düşünüyoruz” dedi.

Demirel: “Kuşkuluyuz”

Deştin Çayı’nın kışın boşa akan suyunu değerlendirmek için bu projeye giriştiklerini belirten Demirel; “Deştin Çayı’nın kış aylarında boşa akan suyunu değerlendirmek için bu projeyi hayata geçirmeyi amaçladık. Fakat şuan için ana savaktaki(su toplamak merkezi) çalışmaların yarısına dahi gelinmedi. Zemin çalışmalarının yapıldığı ana savak yapılsa dahi boru ekleme ve döşeme işleminin ağır gitmesinden dolayı yeterli suyun temin edilmesinden kuşkuluyuz. İnşallah çalışmalar en kısa sürede tamamlanır ve Deştin Çayı ile Kazan Göleti’ni birbirine kavuştururlar” şeklinde konuştu.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2014, 17:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER