Kazanın ardından sosyal medyada örgütlenerek yolu kapattılar

Muğla’nın Yatağan ilçesinde, 6 gün önce yaşanan ve 10 yaşındaki bir kız çocuğunun öldüğü trafik kazasının ardından sosyal medyada örgütlenerek Muğla-Bodrum karayolunu trafiğe kapattı.

Kazanın ardından sosyal medyada örgütlenerek yolu kapattılar
 Cumhuriyet Mahallesi İnönü Bulvarı’nda 4 gün önce yolun karşısına geçmeye çalışan 10 yaşındaki Elif Gürler’in kamyonetin çarpması sonucu ölmesinin ardından, Gürler’in yakınları ve ilçe halkı sosyal medyada örgütlenerek eylem hazırlığı yaptı.

Kazanın yaşandığı yerde toplanma kararı alan vatandaşlar, öğle saatlerinde Cumartesi Pazarı mevkisine gelerek Gürler’in hayatını kaybettiği noktaya çiçek bıraktılar.

Muğla-Bodrum karayoluna taşlar koyan vatandaşlar, yolu trafiğe kapatırken, bir tır sürücüsü de tırını karayoluna park ederek eyleme destek verdi.

Daha önce bölgede çok sayıda ölümlü ve yaralanmalı trafik kazasının meydana geldiği belirten vatandaşlar, yol ile sıkıntılarını iletmek üzere Yatağan Kaymakamı ve Yatağan Belediye Başkanının bölgeye gelmesini istedi. Kaymakam ve belediye başkanının şehir dışında olduğunu öğrenen vatandaşlar, eylemin ardından herhangi bir gelişme yaşanmaması durumunda, haftaya aynı gün ve saatte eylemlerini tekrarlayacaklarını söyledi.

Eylem nedeniyle karayolunda uzun araç kuyrukları oluşurken, bazı araç sürücüleri yetişmeleri gereken yerler olduğunu belirterek eyleme tepki gösterdi.

Yatağan Emniyet Müdürü Ali Özher, bölgeye gelerek, vatandaşları yolu açmaları konusunda ikna etmeye çalıştı.

Vatandaşların taleplerini dinleyen Özher, kazanın yaşandığı yerle ilgili olarak vatandaşların taleplerinin ilgili yerlere ulaşması için gereken ilgiyi göstereceklerini kaydetti.

Grup adına muhabirimize açıklamalarda bulunan Cafer Kaloğlu, en son yaşanan kazada yaşamını yitiren Elif Gürler’in arkadaşının kızı olduğunu söyledi.

Cumartesi Pazarı mevkisinde sık sık kazaların yaşandığını belirten Kaloğlu, bu kazaların bazılarının ölümlü ve yaralamalı olduğunu kaydederek, “Burası Cumartesi Pazarının kurulduğu yer. Yeri geliyor yüzlerce insan burada pazar masrafı görüyor. Sağda veya solda üç dört tane okul var. Bu insanlar bu okullara giderken, çocuğunu okula gönderirken, annesini eve veya işe gönderirken, huzurlu olmak istiyor. Güvenli olmak istiyor. Bir alt veya üst geçit olabilir. ‘Yaptık, kullanan yok’ diyorlar. Yaptırım yap kardeşim” diye konuştu.

Emniyet Müdürünün girişimleri sonucunda yolu açmaya karar veren vatandaşlar, imza kampanyası başlattı. Toplanan imzaların valilik, büyükşehir belediye ve karayollarına gönderileceği öğrenildi.

Muğla-Bodrum karayolu, bölgede toplanan grubun yaklaşık 45 dakika süren eylemi sonlandırmasının ardından tekrar ulaşıma tekrar açıldı.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2016, 10:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
ali
ali - 7 yıl Önce

cumartesi pazarını kaldırın çarşamba pazarının olduğu yere cumartesi günleri pazar kurulsun

SIRADAKİ HABER

banner95