Kazı Çalışmalarına İMİ Kolejinden Destek

Milas’ta bulunan Herakleia Antik Kentinde başlayan kazı çalışmalarına Milas’ın eğitim kurumlarından olan İMİ Koleji sponsor oldu.

Kazı Çalışmalarına İMİ Kolejinden Destek


Muğla’nın Milas ilçesi sınırlarında yer alan Herakleia antik kentinde, Muğla Valisi Orhan Tavlı’nın öncülüğünde başlatılan kazı çalışmalarına, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün onayı ile İMİ Koleji resmi sponsor oldu.

2022 yılının sonuna kadar sürecek olan resmi sponsorluğun protokol imza töreni Herakleia antik kentinde 20 Eylül Pazartesi günü Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Zekeriya Bingöl, Milas Müzesi Müdürü Mehmet Çelebi, Herakleia kazısı Bilimsel Danışmanı Doç. Dr. Zeliha Gider Büyüközer, İMİ Koleji Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nilüfer Çelik, Yönetim Kurulu Üyesi Tahsin Yılmaz ve Selçuk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aytekin Büyüközer’in katılımıyla yapıldı.

HERAKLEİA ANTİK KENTİ

Kapıkırı Mahallesi’nde, Herakleia antik kentinde jeolojik oluşumlarıyla antik dönemde kutsal kabul edilen Latmos (Beşparmak) Dağı ile bir zamanlar körfez olan ve Menderes Nehri’nin taşıdığı alüvyonlarla göle dönüşen Bafa Gölü gibi iki doğa harikası yer almaktadır. Söz konusu alan ilk kez prehistorik dönemde, MÖ 6. binde iskan görmüştür. MÖ 1. binde Anadolu’nun yerli halkı olan Karlar, Latmos kentini kurarak bu bölgede yerleşik yaşama geçmişlerdir. MÖ 300 civarında ise İskender’in komutanlarından olan Pleistarchos, Herakleia kentini kurarak Latmosluları bu kente yerleşmeye zorlamış, halk tarafından direnişle karşılaşınca da Latmos kentini yıktırarak, buradaki yapılara ait taşları Herakleia kentinin inşasında kullanmıştır.

Elif Ertan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68