Kefen Giyip Yürüdüler

Yatağan, Kemerköy ve Yeniköy Termik Santrallerinin Haziran ayı içersinde özelleştirme ihalesine çıkartılacağını açıklayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıklamaları Muğla’daki üç termik santralinde çalışan enerji ve maden işçilerini hareketlendirdi. Yatağan Termik Santrali önünde toplanan Tes-iş ve Maden-iş Sendikalarına üye yaklaşık bin işçiyi temsilen sendikacılar kefen giyip santral önünde yattılar, ardından Milas-Yatağan karayoluna çıkan işçiler ilçe merkezindeki Madenci heykeline kadar sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçtiler.

Kefen Giyip Yürüdüler
 Enerji Bakanı Taner Yıldız ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Haziran ayında yapılacak ihaleyle Yatağan-Yeniköy-Kemerköy Termik santrallerini ve kömür ocaklarını özelleştireceklerini açıklamasının ardından harekete geçen enerji ve maden işçileri Muğla’daki üç santralde eş zamanlı basın açıklaması yaparak hükümeti sert bir dille eleştirdiler. Kefen giyen enerji ve maden işçileri Yatağan Termik Santrali önünde yere yatarak tepki gösterdiler. 
Maden-iş Sendikası Şube Başkanı Süleyman Girgin’in santral önünde yaptığı basın açıklamasının ardından Tes-iş Sendikası ŞUbe Başkanı Fatih Erçelik, kendi basın açıklamalarını Yatağan merkezindeki Madenci heykeli önünde yapacaklarını açıklayarak “kefenlerimizi giydik, ölmek var, dönmek yok” diyerek işçileriyle birlikte ilçe merkezine doğru harekete geçti. Yürüyüşe ESM Temsilcisi Ferruh Eyüboğlu ve Maden iş Sendikası eski Şube Başkanlarından Ali Akalp’te destek verdi.
Yaklaşık 5 kilometrelik yolu yürüyen işçilere Milas Yatağan karayolunda seyir eden araç sürücüleri korna çalarak ve el sallayarak destek verirken, işçiler, “Hükümet şaşırma, sabrımızı taşırma”, Her yer direniş, her yer Yatağan”, direne direne kazanacağız” sıloganları atarak ilçe merkezine ulaştı. Yatağan-Milas karayolunda yürüyüş boyunca uzun araç konvoyu oluşurken, jandarma ve polis çevrede geiş güvenlik önlemi alırken Sendika başkanları ve sendika görevlileri işçilerin yolu işgal etmemeleri konusunda sık sık anonslar yaparak uyardı. 
Yatağan merkezindeki Madenci heykeli önünde CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, CHP Belediye Başkan Aday Adaylarından Mesut Günay ile birlikte bir gurup esnafın alkışlarla karşıladığı işçiler adına basın açıklamasını okuyan Tes-ş Başkanı Fatih Erçelik, “Bildiğiniz gibi Türkiye'de 80'li yıllarda İMF ve DÜNYA Bankası’nın dayatmalarıyla uygulanmaya başlayan neo liberal politikalar, 1986 yılında Türkiye gündemine özelleştirmeleri sokmuş ve KİT'lerin verimli çalışmadıkları, devletin bütçesine yük oldukları gerekçeleriyle, o günden 2002'ye değin de ağır aksak yürütülmüştür. 2002 yıllında AKP hükümetinin işbaşına gelmesiyle, özelleştirmeler sürat kazanmış, kamuya ait tüm kurumlar,1-2 yıllık karları karşılığında satılmaya başlanmış ve özelleştirmeler Uluslararası sermayeye, yerli işbirlikçilerine ve yandaş holdinglere peşkeş haline dönüştürülmüştür.  ''Ben ülkemi pazarlamakla mükellefim’ ‘diyen başbakan, 80 yıllık birikimleri babalar gibi sata sata, ülke ekonomisini dışa bağımlı hale getirmiş, üretken olmayan bir ekonomi yaratmış, neticesinde istihdamda düşüşe ve toplumu derinden etkileyen yoksullaşmaya zemin hazırlamıştır. Bundan 1 ay önce Enerji Bakanı Taner Yıldız, geçen hafta içinde de Maliye Bakanı Mehmet Şimşek özelleştirmelerde hız kesmeye niyetli olmadıklarını, sıranın Haziran ayında yapılacak ihaleyle Yatağan-Yeniköy-Kemerköy Termik santrallerine ve Kömür ocaklarına geldiğini beyan etmişlerdir. Enerjide özelleştirme ülkenin bağımsızlığına saldırıdır, yabancılaştırmadır, talandır, yoksulluktur, fakirliktir, elektriğin pahalılaşmasıdır. Dost düşman herkes bilsin ki; Enerji ve maden işçileri olarak, kamu malımız olan santral ve kömür ocaklarımızı teslim etmeyeceğiz. AKP iktidarının yağmasına, talanına geçit vermeyeceğiz ve gerekirse kıyameti koparacağız. AKP Hükümeti’nin hak arayana reva gördüğü muameleyi de çok iyi biliyoruz. Bunu dün Kızılay’da direnen Tekel işçilerinde gördük, bugün Gezi parkı eylemlerinde. Yarın da bizim başımıza geleceğinden hiç kuşkumuz yok. Her şeye hazırlıklıyız, bu yola baş koyduk, Ölmek var dönmek yok. Buradan sesleniyoruz ve uyarıyoruz: Yatağan,Yeniköy,Kemerköy Termik Santrallerinin ve Kömür Ocaklarının özelleştirilmesine yönelik çalışmalar derhal durdurulsun,  Kamu kurumlarımız kamu eliyle işletilsin, Kölelik düzeni olan taşeron sistemine de son verilsin” diyerek. Demokratik talepler için alanlara inen insanlara uygulanan polis şiddetine son verilmesini istediklerini dile getirdiler.
Basın açıklamasının ardından yürüyüşe katılan işçiler olaysız bir şekilde dağıldılar.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2013, 23:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
çok yaşa taksim
çok yaşa taksim - 7 yıl Önce

sevgili işçi kardeşler ,günlerdir ülkenin dört yanı özgürlük ateşiyle yanıp tutuşurken nerelerdeydiniz...??? birileri kuyruğunuza mı bastı...yazık yazık...

sen ben o....bizzzzzz
sen ben o....bizzzzzz - 7 yıl Önce

ey suskun duyarsız tepkisiz toplum...hep bu kabuklarda sinmenmi gerek...zulme başeydin kimden di korkun...onca serden sonra dönmenmi gerek...yoksa otuzar otuzar yanman mı gerek...

hasan
hasan - 7 yıl Önce

eşit hak eşitlik olsun ücretler eşit olsun

SIRADAKİ HABER