Kemiksiz, Toksöz’ü yalanladı: O ağaçları amcan değil, Ahmet Necati Özdemir diktirdi!

Yatağan’da yapımına başlanan İnönü Bulvarı, ilçedeki suların ısınmasına neden oldu. Çalışmalar esnasında bulvardaki ağaçların taşınmayarak kesilmesine sosyal medya hesabı üzerinden tepki gösteren CHP İlçe Başkanı Kemiksiz’e cevap veren Toksöz’e cevap gecikmedi. Kemiksiz, uzun ve sert bir açıklamayla kesilen ağaçların kuru olmadığını ileri sürdü.

Kemiksiz, Toksöz’ü yalanladı: O ağaçları amcan değil, Ahmet Necati Özdemir diktirdi!

Karayolları’nın yüklenici firması tarafından başlanan İnönü Bulvarı’nda çalışmalar sürerken, gece saatlerinde cadde üzerindeki ağaçların kesilmesi tepkilere neden oldu. Ağaçların kesildiğini haber alan CHP İlçe Başkanı Mehmet Kemiksiz, bölgeye giderek video çekti ve bunu sosyal medya hesabından paylaşarak tepki gösterdi.

Bunun üzerine Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, belediyenin sosyal medya hesabı üzerinden Kemiksiz’in ve diğer vatandaşların eleştirilerine cevap verdi. Bunun üzerine yönetimi toplayan Kemiksiz, toplantı gerçekleştirdi. Toplantının ardından uzun ve sert bir açıklama yapan Kemiksiz, eski defterleri açarak Mustafa Toksöz’ün başkanlığa seçildiğinde makamındaki Atatürk portresinin indirilmesini yeniden gündeme getirdi.

Kemiksiz tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“İlçemiz için önemli bir nokta olan İnönü Bulvarı’nın yapım çalışmasına 8 Eylül 2020 tarihi akşam saatlerinde başlandığını tüm Yatağan Halkı gibi biz de bir anons ile öğrendik. Öncelikle belirtmek isteriz ki; Cumhuriyet Halk Partisi bu ülkenin her yerinde olduğu gibi Yatağan’da da yapılacak olan her türlü yararlı işin yanındadır. Asıl önemsediğimiz konu ilçemizin gelişimidir ve bu doğrultuda herkesle ortak hareket edebileceğimizi defalarca beyan ettik. Bu konudaki duruşumuz ve düşüncelerimiz nettir. Karayollarının Yatağanımıza yapmakta olduğu bu çalışma içinde aynı duruşu göstermekteyiz. İnönü Bulvarı konusundaki uyarılarımızı da bu bilinçle yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Bu konuda tüm Yatağan halkı gibi bizimde kafamızda giderilmeyi bekleyen şüpheler ve cevaplanması gereken sorular vardır.

Bu soruları kamuoyunun huzurunda sormak istiyoruz:

Çalışması başlanan bir projenin kamuoyuyla paylaşılmasından neden inatla kaçınılmaktadır?

Şehrin en önemli merkezi konumunda bulunan, birçok esnafı ciddi ölçüde etkileyecek olan Cumhuriyeti Caddesi’ne girişi sağlayan kavşağın kaldırılacağı ve artık ismiyle özdeşleşmiş İnönü Bulvarı‘nın adının değişeceği dedikoduları ayyuka çıkmışken neden ısrarla açıklama yapmamaktasınız?

İnönü Bulvarı’nda onlarca yıldır dimdik ayakta duran ağaçları neden kestiniz? Eğer ki yol yapımına engel durumdalar ise neden ağaçları bir başka alana taşımadınız?  Canlıların yaşam hakkına gösterdiğiniz saygı bu mudur?

Kamuoyunu günlerdir meşgul eden İnönü Bulvarı yapım çalışmasında halkın bilgi alma hakkını neden yok sayıyorsunuz? Vatandaş adına yasalarla güvence altına alınmış bilgi alma hakkına neden saygısızlık yapıyorsunuz?

Yatağan’ın çıkarına olan bir şeyi neden şeffaf bir süreçle yönetmiyorsunuz? Size bu projeyi açıklatmayan, tüm Yatağan’dan saklamanızı gerektirecek kadar korkutan şey nedir? Yoksa İnönü Bulvarı Halkın değil de kişilerin çıkarları üzerine mi projelendirilmiştir?

Ayrıca belediye başkanının yaptığı açıklamayı şaşkınlık ve hayretle okuduk. İlçe Başkanları ve STK temsilcilerinin davet edildiği toplantıya katılmadığımız iddia edilmiştir. Ancak toplantı günü saat 11.00 sularında sözlü olarak ‘saat 14.00’da toplantı olacağı’ tarafımıza bildirildi. Önceden planlanan önemli bir toplantı nedeniyle o günkü toplantıya katılamayacağımız bildirilmiştir. Kentimizi bu denli ilgilendiren, şehrimizin geleceğini belirleyecek önemli bir konu için neden üç saat önceden bilgi verilmiştir? Bu davet bir yıl önce sadece bir kez olmak üzere yapılmıştır. Son bir yıl içerisinde başka toplantılar yapılmışsa da tarafımıza davet gelmemiştir. Bunun iyi niyetli bir yaklaşım olup olmadığını kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz.

Belediye Başkanının yine sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada ‘Amcam Ünal Toksöz tarafından dikilen ağaçlar kurumuştur’ demektedir. Ancak sayın başkanı şehrimizin yakın tarihini iyi incelemeye davet ediyoruz. Bahsi geçen eski belediye başkanımız Dr. Ünal Toksöz döneminde böyle bir bulvar bulunmamaktadır. Bahsi geçen ağaçlar 1965-1968 yılları arasında Sayın Ünal Toksöz döneminde değil, Ahmet Necati Özdemir tarafından dikilmiştir. Ayrıca sayın başkan açıklamasında Muğla Büyükşehir Belediyesi'nden ağaç sökme makinesi talep ettiğini belirtmiştir. Bu talebe yönelik elinde yazılı bir belge var mıdır? Varsa kamuoyu ile paylaşmasını bekleriz.

Belediye Başkanı söz konusu açıklamalarda, İnönü Bulvarı’nın yapımının belli kesimlerde rahatsızlık yarattığını ifade etmiş ve ‘böylesine önemli bir hizmette destek olunması gerekirken daha düne kadar bulvarı yapamayacak diyenler’ ifadesini kullanmıştır. Bu konuyu saptırmaktan ve algı operasyonu yapmaya çalışmaktan başka bir şey değildir. Bizlerin hiçbir zaman yapamayacaklar ya da yapamazlar gibi bir ifademiz olmamıştır. Bırakın yapamazlar demeyi, Karayollarına ait İnönü Bulvarı’nın bir an önce yapılması için TBMM nezdinde Cumhuriyet Halk Partisi Muğla milletvekillerimiz gerekli girişimlerde bulunmuş ve açıklamalarıyla bu konuyu sürekli gündemde tutmaya çalışmıştır. Yani Yatağan’ı hangi partinin yönettiğine bakmaksızın, bu bulvarın yapılması için destekte bulunulmuş ve adımlar atılmıştır. Bu açıklamalar gerek TBMM kayıtlarında gerekse ulusal ve yerel basında kendine yer bulmuştur.

Açıklamada yer alan ‘söz konusu kişiler son seçimlerde uğradıkları büyük hezimetin kıskançlığı ile karalama kampanyası yapmaya çalışmaktadırlar’ ifadesi de üzücüdür. Öncelikle geçmişte seçilen belediye başkanlarının bir teamülü vardı. Seçildikten sonra çıkıp seçim sonrası ‘artık rozetimi çıkardım kenara koydum. Bundan sonra her kesimin belediye başkanıyım’ derler ve büyük oranda bunu yapmaya ve her kesimden vatandaşa hizmet etmeye gayret ederlerdi. Ancak belediye başkanının şu ana kadar ki tutumu böyle bir niyeti olmadığı göstermektedir. Seçimler kazanılır veya kaybedilir. Bu demokrasinin bir gereğidir. Bu coğrafyaya demokrasiyi getiren Cumhuriyet Halk Partisi’ne gönül vermiş herkes bu yenilgiyi olgunlukla kabul etmiştir. Ancak görülen o ki, Belediye Başkanlığı kariyerine ülkemizin ve partimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafını makamından indirerek başlayan sayın başkan, geri kalan kariyerine CHP’lileri dışlayarak devam etme kararı almıştır. Ayrıca sayın başkanın seçimlerde seçmene vaat olarak sunduğu İnönü Bulvarı projesine bağlı kalıp kalmayacağının da takipçisi olacağımızı belirtmek isteriz.

Diğer bir husus, sayın başkan açıklamasında ağaçların ‘kuruduğu’ için kesildiğini iddia etmiştir. Partililerimiz tarafından kesim esnasında, gece saatlerinde yapılan inceleme ve çekilen video ve fotoğraflarda ağaçların kurumadığı net bir şekilde görülmektedir.

Son olarak Cumhuriyet Halk Partisi Yatağan Başkanlığı olarak Yatağan için yapılan her iyi çalışmanın arkasında olduğumuzu bir kez daha tekrarlıyor,  konuyu Yatağan halkının takdirine sunuyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68