“Kendi hukukumuzu yaratacağız”

Maden-iş Şube Başkanı Süleyman Girgin dün GELİ’de sendika üyelerine hitaben yaptığı konuşmada özelleştirmeye karşı halkla birlikte, birlik ve beraberlik içerisinde mücadele edeceklerini ve işçilerin kendi hukukunu yaratacağını belirterek, “işimize ve işyerlerimize daha fazla sarılacağız” dedi.

“Kendi hukukumuzu yaratacağız”
 Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri ile GELİ ve YLİ linyit işletmelerinin özelleştirme kapsamına alınarak 2016 yılı sonuna kadar özelleştirilmesi yönünde alınan karar Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlandı. Buna göre GELİ(Güney Ege Linyitleri İşletmesi) ve YLİ(Yeniköy Linyit İşletmesi) YEAŞ’a (Yeniköy Elektrik Üretim A.Ş), EÜAŞ’a bağlı olan YEAŞ ise Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na bağlanmış oldu.

Eylem planı açıklanacak

Yatağan Tes-iş ve Maden-iş Sendikaları tarafından tepkiyle karşılanan kararın ardından her iki sendika şube başkanları ortak hareket ederek özelleştirmeye karşı verilecek mücadele rotasını belirlemek için çalışma başlattılar. Dün GELİ ambar önünde toplanan işçilere hitaben konuşan Maden-iş Şube Başkanı Süleyman Girgin, “özelleştirmeye karşı önceden belirlenen bir eylem planımız var, bunu genel merkezlerimizin de katkısı ile daha da güçlendirdik. Bu eylem planımızı pazartesi günü sizlerle paylaşıp bu doğrultuda yolumuza devam edeceğiz. Bu süreçte halkımızın ve esnafımızın desteğini 12 yıl önce olduğu gibi yanımızda görmek istiyoruz” diye konuştu.

“Kendi hukukumuzu yaratacağız”

2000’li yıllarda yine özelleştirme kabusu ile işçilerin karşı karşıya bırakıldığını ve o dönemde verilen mücadeleyi hatırlatan Başkan Girgin, “o zaman sizler bu ülkede destan yazdınız, Yatağan işçisinin özelleştirmeye karşı mücadele ve özelleştirmeyi geri püskürtmesi tarihe geçmiştir. Aynı işçiler yine kedi hukuklarını yaratacak ve tarihin tekerrürden ibaret olduğunu herkese gösterecektir” dedi.

Tes-iş Şube Başkanı Fatih Erçelik ise yaşanan süreçte işçilerin halkla birlikte bütünlüğünün önemine işaret ederek, “enerji ve maden işçisi bu adımı atanlara gereken cevabı verecektir, gazamız mübarek olsun arkadaşlar” diye konuştu. Atılan sloganların ardından işçiler olaysız bir şekilde işyerlerine dağıldı.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2013, 18:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
hilmi amaç
hilmi amaç - 6 yıl Önce

Destan yazmaya geliyoruz.haydi şimdi hepberaber büyük Yatağan ı,büyük yatağan işçisini ve direnişini tüm Türkiyeye gösterelim

SIRADAKİ HABER