Kent Konseyi, Dünya Çevre Günü’nde Yatağan’a dikkat çekti

Yatağan Kent Konseyi Kadın Meclisi, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle yazılı basın açıklaması yayınladı.

Kent Konseyi, Dünya Çevre Günü’nde Yatağan’a dikkat çekti
 Yatağan Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Suna Arslan, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle yazılı basın açıklaması yayınladı.

Arslan, konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında, adı sık sık hava ve çevre kirliliğiyle anılan Yatağan’ın çevre temizliğine vurgu yapıldı.

Dünyadaki tüm canlılara sunulan güzellikleri tüketmeyerek sahip çıkılması gerektiğini belirten Arslan, doğa, çevre, tarihi eserler, madenler, denizler, göller, akarsular ve enerjinin insanoğluna emanet edildiğini söyledi.

Arslan, yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

“Biz, gözümüzü dağlara çevirdiğimizde kazıldıktan sonra öylece bırakılan dağlarımızda ağaçların arasında bize kapkara bakan toprak yerine, kesilen ağaç kadar yeni ağaçlar dikerek ağaçlandırılmasını istiyoruz. Maden ocağı, taş ocağı, mermer fabrikalarının bu konuda hassas davranmalarını ve orman bakanlığı ile işbirliği yapıp yapmadıklarının araştırılmasını diliyoruz. Mermer atıklarıyla yaratılan görüntü kirliliğinden ilçe halkı olarak rahatsız oluyoruz. Yatağan’ımızda, esnaflarımızın dükkânları önüne yapılan çiçekliklerin işyeri sahipleri tarafından çiçeklendirilmesini, çöp ya da sigara izmariti atılan tarhların temiz tutulması konusunda yurttaşların duyarlılık göstermesi için onların dikkatini çekip oto kontrol oluşturulacak anonsların yapılması ve işyerlerine yazılı uyarıların gönderilmesini diliyoruz. Çöp toplama deposunda biriken çöplerin çevrelerindeki dağlara ve yollara ve tarlalara yayıldığını gözlemlediğimizi, bu yığında biriken çöplerin zaman içinde bir tehlike oluşturabileceği kaygımızı da dile getirmek istiyoruz. Okullarımızda okuyan çocuklarımızın, park, bahçe ve sokakların temiz tutulması için daha duyarlı ve hatta gönüllü olmaları konusunda heveslendirilmesi için işbirliğine gidilmesini ve gençlere yönelik müzikli anonslarla çocukların ve gençlerin yönlendirilebileceğine inanıyoruz. Bütün dünyada ve Türkiye’mizde artan nüfusa rağmen azalan yeşili üzülerek gözlemlemekteyiz. Oksijeni, güzelliği yok edilen bir dünya yerine yeşili ve mavisiyle güzel bir dünyada yaşamak tüm insanlığın ve gelecek nesillerin en doğal hakkıdır. Ormanlarımızı ve zeytin alanlarını yok ederek yeni yaşam alanlarının açılmasının, ülkemizin de içinde bulunduğu dünyamıza vereceği zarardan bu ülkede yaşayan, bakanı, milletvekili, müteahhidi, alışveriş merkezi sahipleri, tarla, bağ, bahçe sahipleri de zarar görecektir. Ağaç kesmek yerine ağaç dikerek yaşayalım ve yaşatalım. Yatağan Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak ilçemiz için ve dünyamız için sizlerle ve tüm birimlerle işbirliği yapmaya ve görev almaya hazırız.”

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2017, 10:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner96