Kent Konseyi, kırsal kalkınma için toplandı

Yatağan Kent Konseyi’nin olağan toplantısının gündem maddesi “Muğla İlinin Kırsal Kalkınma Potansiyelinin Belirlenmesi Projesi” oldu. Projeyi yürütenler ve uzmanlar, proje için Yatağan’ın en uygun ilçeler arasında yer aldığını dile getirdi.

Kent Konseyi, kırsal kalkınma için toplandı
 Yatağan Kent Konseyi’nin olağan toplantısı, Yatağan Belediye Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. “Muğla İlinin Kırsal Kalkınma Potansiyelinin Belirlenmesi Projesi” gündemiyle düzenlenen toplantıya, Yatağan Belediye Başkan Vekili Tarcan Oğuz, Kent Konseyi Başkanı Halil Arslan, mahalle muhtarları, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Proje saha sorumluları Veli Ekim ve Bahar Öksüz, toplantıda yaptıkları konuşmada, sosyo ekonomik gelişmişlik düzeyi en az olan sekiz ilçede nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin kullanıldığı sosyoloji bir araştırma yapılacağını söyledi.

Turizm faaliyetleri, kıyı şeridine nazaran daha az olan iç kesimlerde kırsal turizmi geliştirme ve bu sayede kırsal kalkınmanın sağlanmasının amaçlandığı projeyle ilgili olarak konuşan saha sorumluları, şunları söyledi:

“Bölgelerin kırsal kalkınma potansiyellerinin belirlenmesi ve sahip oldukları doğal, kültürel ve tarihsel değerlerin ortaya konması açısından araştırma yöntemlerinden anket, görüşme ve gözlem teknikleri kullanılarak saha çalışması ile veriler toplanacaktır. Bunun için, pilot olarak belirlenen 10 köyde, toplam 400 anket yapılacak, köylerin muhtarları, öğretmenleri, imamları ve fikir önderleriyle yapılacak yüz yüze görüşmeler ışığında bölgeyi daha iyi tanıma, çözüm önerileri üretme ve yerel halkın projeye ve kırsal kalkınma faaliyetlerine katılımının artırılması hedeflenmektedir. Seçilen köylerin, o yörede sosyo-ekonomik ve kültürel olarak merkezi konumda olması bakımından; çevre köylerin muhtarları ve köyün ileri gelenleri ile görüşmeler yapılarak proje örnekleminin daha fazla genişlemesine ve yaygın etkisinin artmasına katkı sağlanacaktır.”

Kırsal Kalkınma Gönüllüsü Mustafa Bektaş ise, Ankara’nın Nallıhan ilçesinde gerçekleştirdikleri kırsal kalkınma çalışmasını anlatarak, Yatağan’ın kültürel ve doğal zenginlikleriyle önemli bir turizm merkezi haline gelebileceğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2016, 08:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95