Kent Konseyinden ‘Cinsel istismara evlilik’ önergesine tepki

Yatağan Kent Konseyi Kadın Meclisi, Meclis'te kabul edilen cinsel istismar suçunda mağdurla failin evlenmesi durumunda hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ilişkin önergeye tepki gösterdi.

Kent Konseyinden ‘Cinsel istismara evlilik’ önergesine tepki
 Yatağan Kent Konseyi Kadın Meclisi adına Meclis Başkanı Suna Arslan tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında, cinsel istismar suçunda mağdurla failin evlenmesi durumunda hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ilişkin Meclis’e sunulan önergeye karşı çıkıldı.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, değişiklik önergesinin Perşembe günü Meclis’e sunulduğu hatırlatılarak, “Bu önerge, ‘küçüklere cinsel istismar suçunun evlenme ile af edilmesi’ önergesidir. Bu önerge kabul edilemez, çünkü 15 yaşından küçük çocuğun tecavüzünde çocuğun rızası söz konusu olamaz. Çocuğun temyiz kudreti yoktur. Yani olayı algılayıp, değerlendirebilmeleri mümkün değildir. Bu nedenle, çocuğun ‘rızam vardı’ beyanı dinlenemez, kabul edilemez” denildi.

Açıklamada, önergenin birçok toplumsal sorunu beraberinde getireceğini savunarak, “Tecavüzcüsü ile evlendirme, zaten travma geçirmekte olan çocukta ‘ömür boyu kalıcı travmalara’ neden olacaktır. Bu durum, birilerini kurtarmaya çalışır iken, toplumda daha büyük yaraların açılmasına neden olacaktır” dedi.

Cinsel istismarın sadece kız çocuklarına karşı değil, erkek çocuklarına da yapıldığının belirtildiğini açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“10 yaşındaki bir çocuğa tecavüz eden 40 yaşındaki bir kişiyi çocuk ile evlendirip af mı edeceksiniz? 12 yaşındaki erkek çocuğun ırzına geçen öğretmen ile bu çocuğu evlendirecek misiniz? Bu düzenleme birilerini koruma güdüsü taşımaktadır. Kadın Meclisi olarak bunu kabul etmiyoruz. Toplumumuzun ataerkil yapısı, aile baskısı düşünüldüğünde, bu düzenleme ile aile içi cinayetler ve intihar olayları artacaktır. Anayasamızın 41’inci maddesi, ‘Devlet, her türlü istismara karşı çocukları koruyucu tedbirleri alır’ demektedir. Yeni düzenleme çocuklarımız aleyhine bir düzenlemedir. Toplumsal yapımız bozulacaktır. Bu nedenlerle Yatağan Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak düzenlemeyi kabul etmiyor, derhal geri çekilmesini talep ediyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2016, 14:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95