Kent Rotaları çalıştayı kapsamında Asar Dağı’na tırmandılar

Tarihi ve Kültür Kenti Menteşe’de kentin bilinmeyen tarihinin görünürlüğün sağlanması ve yürüme yolları ile ara duraklar keşfedilerek, farkındalık yaratılması amacıyla “Kent Rotaları” çalıştayı kapsamında Asar Dağı’na gezi düzenlendi.

Kent Rotaları çalıştayı kapsamında Asar Dağı’na tırmandılar
 Menteşe Belediyesi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi önderliğinde, Üniversite evi, Karya Araştırma ve Uygulama Merkezi, Turizm Fakültesi, Muğla Meslek Yüksekokulu ve Muğla Sanatseverler Derneği işbirliğinde düzenlenen gezi öncesi Başkan Gümüş yürüyüşe katılanlar ile Saburhane Meydanında bir araya geldi.

Saburhane Meydanında başlayan buluşmada yürüyüşe katılan grupla ile sohbet eden Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, “Menteşe, Kültür varlıkları açısından çok zengin bir kent. Kent Merkezi, sivil mimarinin en güzel örneklerini barındırıyor. Şuan bulunduğumuz yer olan Saburhane, Karia ve Likya uygarlıklarının hüküm sürdüğü, Asar Dağı eteklerine kurulmuş Menteşe’deki evlerinin en güzel örneklerini barındıran en eski yerleşke. Burası kent tarihi açısından çok önemli bir nokta. Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Saburhane Meydanında yenileme ve restorasyon çalışması için hazırladıkları projelerde bulunuyor. Bu projenin hayata geçmesi ile Saburhane Meydanı özellikle kente gelen yabancı ziyaretçilerin ilgisini çekecektir. Buradaki evler, butik oteller haline gelecek, lokantalar ev yemekleri yapacak. Asar dağına daha önce yaptırılan merdivenler ile birlikte o bölgede panoramik seyir imkânı sunulmuş olacak. Bu proje hem Muğla, hem de ilçemiz Menteşe’nin geleceği için çok önemli. Ben sizlerin katkılarıyla Asar Dağı ile başlayan “Kent Rotaları 1” projesinin çok önemli olduğunu düşünüyor, bu çalışmanın tarih ve kültür kenti Menteşemizin tanıtıma çok önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum” dedi.

Gezi de proje hakkında konuşan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zühre Sözeri Yıldırım, “Projemiz ile kent rotaları kurarak, kentin bilinmeyen görünürlüğünü sağlamak, kentin farklı katmanlardan okuma bilinci oluşturmak, yeni ağlar tanımlamak, kentin yürüme yolu ile kat edilmesinde öncülük yaparak, ara duraklar temin etmeyi hedefliyoruz. Yapacağımız bu gezileri belgeleyerek sergi veya belgesel hazırlanabilir. Amacımız kültür kenti Menteşemizde farkındalık yaratmak. İlkini bugün gerçekleştirdiğimiz Asar Dağı gezimizi ilerleyen günlerde farklı noktalarda devam edecek” dedi.

Kent Rotaları projesi kapsamında bir araya gelen grup daha sonra Asar Dağı zirvesine tırmandılar.

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2015, 08:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68